Z pronoterapii w Bronowicach skorzystają też chorzy spoza Małopolski Model protonu. Fot. archiwum

Jest szansa, że nowoczesne centrum radioterapii protonowej w Krakowie Bronowicach będzie miało więcej pacjentów. Właśnie przyjęto tam pierwszego pacjenta spoza Małopolski. Do ośrodka trafił chory skierowany przez Katowickie Centrum Onkologii.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, jedno z zaledwie siedmiu takich miejsc w Europie, zmaga się z problemem kwalifikacji pacjentów do leczenia. Centrum potencjalnie mogłoby poddawać terapii 600 chorych, ale leczy tylko kilkudziesięciu.

Zdaniem profesora Marka Jeżabka, szefa Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (właścicielem cyklotronu jest Instytut - red.), przyjęcie przez ośrodek pierwszego chorego spoza województwa otwiera nową ścieżkę dostępu pacjentów z ciężkimi przypadkami nowotworów do terapii na najwyższym światowym poziomie.

Ekspert podkreśla, że pierwszym powodem braku pacjentów w Centrum są oczywiście ograniczenia we wskazaniach do leczenia protonami. Ale jest też druga bardzo ważna przyczyna - jest nią ścieżka kwalifikowania do leczenia.

Decydenci wybrali model, taki w którym wszyscy pacjenci kierowani są przez jeden NFZ w Małopolsce do jednego ośrodka dla dorosłych i jednego ośrodka dla dzieci. Tymczasem eksperci zajmujący się protonoterapią podkreślali, że rozproszony strumień kwalifikacji zapewni większą liczbę pacjentów niż strumień scentralizowany .

Jeśli uda się kierować do ośrodka pacjentów z innych regionów, spoza Małopolski, to liczba pacjentów, którzy zostaną poddani protonoterapii - nawet przy tych samych wskazaniach - okaże się większa.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH