Wzrosła skuteczność leczenia raka piersi, 5-letnie przeżycia sięgają... Czwarte spotkanie w ramach dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi odbędzie się 15 listopada w Gdańsku. Fot. Materiały prasowe

Pięcioletnie przeżycia kobiet z rakiem piersi zwiększyły się w naszym kraju do 83 proc. - podała we wtorek (8 listopada) podczas briefingu prasowego w Warszawie dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi warszawskiego Centrum Onkologii.

Oznacza to, że jedynie 17 proc. kobiet, u których zdiagnozowano tę chorobę nowotworową żyje krócej niż pięć lat. Najczęściej są to pacjentki, u których raka piersi wykryto już w stanie zaawansowanym, z przerzutami.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się z okazji trzecich warsztatów dla kobiet z uogólnionym rakiem piersi, czyli z odległymi przerzutami (do płuc, mózgu, wątroby i układu kostnego), które zorganizowano w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie". Poprzednie dwa odbyły się w Opolu i Poznaniu; ich organizatorem jest Fundacja "Żyjmy Zdrowo".

- Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi to najbardziej zaniedbana grupa kobiet z tym nowotworem, często spychane na margines życia społecznego nawet przez najbliższą rodzinę, ponieważ wszyscy sądzą, że nie można już im pomóc" - powiedziała Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum, u której rak piersi wykryto 18 lat temu.

Dodała, że nie miała jeszcze nawrotu choroby, choć u jednej z jej koleżanek zdarzyło się to po 20 latach.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld wyjaśniła, że do zaledwie 5-6 proc. spadł w naszym kraju odsetek kobiet, u których raka piersi wykrywa się w stanie zaawansowanym, kiedy leczenie od początku jest znacznie trudniejsze. Większość pacjentek ma rozsianą chorobę dopiero po nawrocie choroby, co zdarza się - przyznała - nawet po wielu latach do jej wykrycia.

- Są to na ogół pacjentki, które w przeszłości przeszły radykalne leczenie, czyli operację usunięcia guza oraz chemioterapię i radioterapię - powiedziała w rozmowie z PAP specjalistka.

Podkreśliła, że u takich chorych nadal możliwe jest leczenie, choć jest ono już mniej skuteczne.

- W przypadku zaawansowanego raka piersi pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 15 proc. pacjentek, a 5 proc. chorych żyje jeszcze 10 lat - dodała specjalistka.

Prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla zwróciła uwagę, że poza leczeniem ważny jest stan psychiczny pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.

- Izolowanie się z życia społecznego i rodzinnego to najgorsze, co w takiej sytuacji może je spotkać. Chcemy to zmienić edukując, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Chcemy pokazać chorym, że mogą żyć aktywnie, pracować i realizować swoje pasje - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH