ONKOLOGIA

Znacznie poprawiła się przeżywalność dzieci chorych na nowotwory, lepsza jest również jakość ich życia - wykazał raport opublikowany podczas odbywającego się w Chicago kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).
Wskazują na to obserwacje 34 tys. dzieci poniżej 21. roku życia leczonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, prowadzone w ramach wieloletniego badania Childhood Cancer Survivor Study.
Ogromna poprawa skuteczności leczenia dzieci i młodzieży chorych na nowotwory jest jednym z największych osiągnięć nowoczesnej onkologii. Pięcioletnie okresy przeżywalności po wykryciu choroby uzyskuje się aż u 80 proc. najmłodszych pacjentów, podczas gdy 50 lat temu takie efekty osiągano jedynie u co piątego z nich.
- Wyleczalność dzieci z chorobą nowotworową wciąż się zwiększa, ale wraz z nią poprawiają się rokowania dotyczące ogólnej ich przeżywalności i jakości życia - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami główny autor badań, pediatra onkologiczny St. Jude Children's Research Hospital prof. Gregory T. Armstrong.
Dawniej dzieciom ratowano życie, ale inwazyjne leczenie z użyciem chemioterapii i radioterapii powodowało liczne działania uboczne zwiększające ryzyko innych schorzeń, w tym głównie chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób płuc. Obecnie stosowane terapie są mniej toksyczne przy zachowaniu tej samej skuteczności. Częściej można również pomóc dzieciom, które wracają do szpitali onkologicznych z powodu nawrotu choroby lub kolejnego nowotworu. Niektóre z nich w ciągu swego życia chorują nawet na kilka różnego typu schorzeń onkologicznych.
Prof. Armstrong powiedział, że przez ponad 20 lat od postawienia diagnozy obserwowano 34 tys. chorych na nowotwory dzieci. W tym okresie zmarło prawie 4 tys. z nich, czyli 12 proc. Większość tych zgonów przypada jednak na lata 70. XX w., kiedy zaczynano badania. - W tamtym czasie było ich dwukrotnie więcej niż w latach 90., czyli dwadzieścia lat później - powiedział.
Z danych wynika, że w okresie 15 lat od postawienia diagnozy w latach 70. minionego stulecia z różnych przyczyn, w tym z powodu odległych powikłań po leczeniu, zmarło 12,4 proc. dzieci z chorobą onkologiczną, natomiast w latach 90. - już tylko 6 proc. Największą wieloletnią przeżywalność uzyskano w przypadku takich schorzeń, jak guz Wilmsa (złośliwy nowotwór nerki wieku dziecięcego), ostra białaczka limfoblastyczna oraz ziarnica złośliwa.
Według Armstronga uzyskiwany od wielu lat postęp w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego pokazuje, w jakim kierunku zmierza również leczenie ludzi dorosłych z chorobą onkologiczną. U wielu z nich coraz częściej uzyskuje się wieloletnie przeżycia i poza skuteczną terapią bardzo ważna jest jakość ich życia oraz dostęp do komplementarnej opieki medycznej.


CZYTAJ TAKŻE
- 10:57 Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają
- 10:37 Chrzanów: audyt wskazuje na możliwości pozyskania dodatkowych przychodów
- 10:17 W Liverpoolu chcą odłączyć chłopca od aparatury, w Rzymie gotowi ratować
- 10:01 Zielona Góra nie ruszy z programem in vitro?
- 09:46 Kielce: koperty życia nie tak popularne, jak oczekiwano
- 09:31 Łódź: kolejne inwestycje w szpitalu im. Rydygiera
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych