Wytyczne dotyczące leczenia nienaciekającego raka pęcherza moczowego

Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) opublikowało stanowisko panelu ekspertów* dotyczące ograniczeń w dostępności immunoterapii BCG w leczeniu nienaciekającego raka pęcherza moczowego (NMIBC) oraz wytyczne dotyczące postępowania terapeutycznego w NMIBC.

Aktualna sytuacja

W czerwcu 2012 r. firma Sanofi Pasteur ogłosiła zawieszenie produkcji szczepu Connaught BCG z powodu trwającego remontu swojej fabryki i nie przewiduje jej wznowienia przed końcem 2013 roku. Zaprzestanie produkcji szczepu Connaught może spowodować braki BCG na rynku światowym i znacznie ograniczyć dostępność immunoterapii BCG w leczeniu NMIBC (nienaciekającego raka pęcherza moczowego).

Sytuacja może być różna w poszczególnych krajach  w zależności od dostępności szczepu BCG na rynku,  jednak stanowi potencjalne zagrożenie dla pacjentów i wymaga uwagi urologów.

Każdy urolog ma obowiązek zapewnić swoim pacjentom z rakiem pęcherza moczowego optymalne leczenie zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i potwierdzoną skutecznością. To oświadczenie podsumowuje informacje, które mogą pomóc w podjęciu decyzji terapeutycznych w sytuacji brak lub ograniczonej dostępności BCG szczepu Connaught na rynku.

Rola BCG w leczeniu nieciekającego raka pęcherza moczowego - wytyczne i zalecenia EAU
Immunoterapia BCG jest najskuteczniejszą zachowawczą metodą leczenia raka pęcherza in situ (CIS) oraz Ta T1 nowotworów średniego i wysokiego ryzyka nawrotu i progresji (EORTC kalkulator ryzyka) po pełnej TURB , gdzie znacznie zmniejsza częstość nawrotów i ma wpływ na wczesny współczynnik progresji.

Zgodnie z wytycznymi EAU, dopęcherzowe instylacje BCG są wskazane u pacjentów z CIS pęcherza moczowego oraz u pacjentów z guzami T1 Ta średniego i wysokiego ryzyka nawrotu i / lub progresji. W celu uzyskania optymalnej skuteczności, 6-tygodniowe instylacje  należy kontynuować co najmniej przez 1 rok.

Czy skuteczność różnych szczepów BCG jest porównywalna?
Istnieje niewielka liczba opublikowanych badań, które porównują skuteczność różnych szczepów BCG stosowanych w  leczeniu raka pęcherza moczowego.

Publikacja dotycząca porównania BCG Connaught i BCG Tice w prospektywnym randomizowanym badaniu ma się ukazać wkrótce. Pośrednie porównania skuteczności klinicznej różnych szczepów BCG stosowanych  w terapii podtrzymującej zostały opublikowane w literaturze. Metaanaliza prospektywnych randomizowanych badań nie wskazuje na różnicę w skuteczności szczepów BCG (Pasteur, Frappier, Connaught, Tice, RIVM). Nie ma danych, które dostarczają informacji na temat tego, czy przejście z jednego szczepu BCG do innego w ramach planu leczenia może mieć wpływ na skuteczność terapii przeciwnowotworowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH