Wyniki badania nad terapią pierwszej linii w przerzutowym NDRP FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podczas 18. Światowej Konferencji Raka Płuc w Jokohamie firma MSD zaprezentowała wyniki badania trzeciej fazy KEYNOTE-024 - informuje MSD w komunikacie prasowym.

Badania wykazały, że lek Keytruda (pembrolizumab) - stosowany jako leczenie w pierwszej linii - ponad dwukrotnie wydłuża całkowity czas przeżycia pacjentów z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z wysoką ekspresją PD-L1 w porównaniu z chemioterapią w dwuletnim okresie obserwacji - podaje MSD.

Dostępne dane z dodatkowych 6 miesięcy nadal wskazują na zmniejszenie ryzyka zgonu o 37 proc. w przypadku pacjentów otrzymujących lek Keytruda w porównaniu z chemioterapią w oparciu o ponad dwuletnią obserwację. Mediana przeżycia całkowitego w przypadku pacjentów leczonych pembrolizumabem wyniosła 30 miesięcy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku pacjentów otrzymujących chemioterapię (14,2 miesiąca) .

- Znaczące wyniki przeżycia całkowitego obserwowane w badaniu KEYNOTE-024, w którym znaleźli się pacjenci rokujący niekorzystnie, ugruntowuje użycie pembrolizumabu w pierwszej linii leczenia odpowiedniej grupy pacjentów - mówi prof. Martin Reck, ordynator oddziału nowotworów klatki piersiowej LungenClinic w Grosshansdorf w Niemczech.

Na początku tego roku Komisja Europejska zatwierdziła lek pembrolizumab do stosowania w leczeniu pierwszego rzutu u pacjentów z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z wysoką ekspresją PD-L1, bez mutacji EGFR i ALK w obrębie guza.

Lek ma pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Przejrzystości do refundacji w tym wskazaniu. Negocjacje z resortem zdrowia trwają.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce - rozpoznawany jest u ok. 22 tysięcy osób rocznie. Choruje na niego co piąty pacjent onkologiczny i co dziesiąta pacjentka. W 2014 r. rak płuca był przyczyną większej liczby zgonów niż - łącznie - rak piersi, jelita grubego i prostaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH