Wrocław: w "Przylądku Nadziei" wykonano najwięcej przeszczepów szpiku w Europie Prof. Alicja Chybicka zauważyła, że klinika stała się ponadregionalnym ośrodkiem onologii dziecięcej Fot. PTWP

86 przeszczepów szpiku wykonano we wrocławskiej klinice onkologicznej "Przylądek Nadziei" przez pierwszy rok jej działania w nowej siedzibie. To najwięcej takich zabiegów w porównaniu ze wszystkimi klinikami działającymi w Europie i połowa przeszczepów w Polsce.

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej od roku działa w nowym budynku przy ul. Borowskiej. Budowa nowoczesnej siedziby nazwanej "Przylądek Nadziei" kosztowała 115 mln zł. "Zastąpiła ona 100-letni budynek przy ul. Bujwida.

Kierownik kliniki prof. Alicja Chybicka na konferencji prasowej w środę podkreśliła, że w ciągu roku efekty i wykorzystanie nowej placówki były maksymalne i przeszły jej oczekiwania.

- Mieliśmy 7 tys. hospitalizacji. Przyjeżdżają do nas mali pacjenci z całego kraju, ponieważ staliśmy się ponadregionalnym centrum onkologii dziecięcej - zauważyła prof. Chybicka.

Dodała, że w klinice udzielono również 2 tys. porad lekarskich oraz wykonano najwięcej w Europie - bo aż 86 - przeszczepów szpiku, co stanowi ponad połowę przeszczepów wykonanych w całej Polsce.

Jak podano, w innych europejskich klinikach średnio wykonuje się do 60 przeszczepów rocznie.

Zastępca kierownika kliniki prof. Krzysztof Kałwak podkreślił, że na uwagę zasługuje nie tylko liczba, ale również skuteczność tych zabiegów.

- W starej siedzibie kliniki śmiertelność wynikająca z powikłań w ciągu stu dni po przeszczepie wynosiła 10-15 proc. Natomiast w nowej klinice w ciągu roku na 86  dzieci odeszło jedno. Śmiertelność spadła do granicy jednego procenta, co jest wynikiem światowym - zauważył Kałwak.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którego strukturze działa "Przylądek Nadziei", Piotr Pobrotyn poinformował, że kolejnym celem jest otwarcie zapasowego oddziału onkologii dziennej w klinice oraz zakup rezonansu magnetycznego najnowszej generacji.

- Decyzja o otwarciu oddziału zapasowego już zapadła. Teraz poszukujemy lekarzy specjalistów - pediatrów onkohematologów - wyjaśnił Pobrotyn.

Klinika "Przylądek Nadziei" ma 17 stanowisk transplantacyjnych oraz 76 łóżek stacjonarnych w salach jednoosobowych i dwuosobowych. W każdej sali znajdują się również łóżka dla rodziców.

Jest też tzw. szpital dzienny z 10 łóżkami dla pacjentów, którzy do kliniki przyjeżdżają na zabiegi i na chemioterapię. W budynku są wydzielone również części hotelowe dla rodziców. Oprócz pomieszczeń medycznych działają m też świetlica, biblioteki i dwie sale szkolne.

W 2007 r. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zainicjowała projekt budowy nowej siedziby kliniki. Od tego czasu przeprowadziła dużą społeczną akcję zbierania funduszy na rzecz budowy "Przylądka Nadziei", dzięki której udało się zgromadzić pierwsze 10 mln zł.

W styczniu 2010 r. umowę o współpracy przy realizacji inwestycji fundacja podpisała z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, który przekazał grunt pod budynek. Budowa trwała ponad dwa lata. Z unijnych funduszy pozyskano 85 mln zł dotacji, a Ministerstwo Zdrowia przekazało 15 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH