Wrocław: rozmawiali o białych plamach w dolnośląskiej onkologii FOT. IndyDina/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

W czwartek (20 sierpnia) w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu odbył się briefing prasowy poświęcony "białym plamom" w polskiej onkologii z uwzględnieniem sytuacji w województwie dolnośląskim.

- W Polsce istnieje konieczność stworzenia nowych ośrodków onkologicznych, w których będzie dostępna radioterapia - podkreślił dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Nowe miejsca realizacji radioterapii powinny stanowić filie istniejących jednostek onkologicznych - takie rozwiązanie jest dużo bardziej efektywne pod względem kosztowym, jak i organizacyjnym.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest województwo dolnośląskie i otwarta w 2014 r. filia w Legnicy oraz w trakcie budowy filia w Jeleniej Górze.

- Plany rozwoju sieci ośrodków radioterapii na Dolnym Śląsku uwzględniają potrzeby pacjentów. Uruchomienie filii wrocławskiego Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Legnicy zapewniło znaczną poprawę dostępności świadczeń z zakresu radioterapii. Teraz konieczne jest pilne zakończenie budowy kolejnej filii w Jeleniej Górze - zaznaczył Adam Maciejczyk.

Budowa zakładów radioterapii w oparciu o tworzenie filii istniejących już kompleksowych jednostek onkologicznych uwzględnia wszystkie założenia procesu poprawy dostępności do leczenia onkologicznego pacjentów z całego regionu.

Zakłady radioterapii na terenie Dolnego Śląska mieszczą się obecnie w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy (filia Zakładu Radioterapii DCO) oraz w trakcie budowy jest kolejna filia DCO przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.

- Taka struktura organizacyjna radioterapii zgodna jest z regionalnymi potrzebami zdrowotnymi i ma swoje odwzorowanie w mapie centralnej działań zmierzających do likwidacji białych plam polskiej onkologii - wskazuje dr Maciejczyk.

Z Raportu "Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce - analiza i rekomendacje" opracowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wynika, że liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe w Polsce wzrośnie o ok. 15 proc. w 2020 roku i 28 proc. w 2025 roku w stosunku do roku 2014.

W Województwie Dolnośląskim liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie z 12 196 w 2014 roku do 15 642 w 2025 roku. Zwiększenie dostępności do świadczeń onkologicznych, a więc stopniowa likwidacja „białych plam” polskiej onkologii, powinno być jednym z najważniejszych priorytetów polityki zdrowotnej Polski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH