Wrocław: przy DCO ruszyła budowa centrum chorób piersi W nowym centrum chorób piersi we Wrocławiu będzie można rocznie leczyć prawie tysiąc pacjentek. Fot. Archiwum

W Europejskim Dniu Praw Pacjenta, obchodzonym 18 kwietnia, przy Dolnośląskim Centrum Onkologii odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego w tej części kraju Breast Unit. Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł.

Breast Unit to kompleksowe leczenie nowotworów piersi na wszystkich etapach choroby: od samej diagnozy i konsultacji interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa, aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym.

- Jego ideą jest kompleksowa opieka onkologiczna, która powinna być standardem w leczeniu innych typów nowotworów. Naszym celem powinno być zapewnienie pacjentom profesjonalnej i bezpiecznej opieki onkologicznej, tak aby nie musieli się martwić, że na którymś z etapów leczenia będą zdani sami na siebie - mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Ośrodki tego typu działają w większości krajów Unii Europejskiej - to skutek zaleceń Parlamentu Europejskiego, który chce, by do 2016 r. ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu raka piersi powstały w każdym kraju członkowskim. Jedna placówka miałaby przypadać na 500 tys. mieszkańców regionu.

- Chodzi o to, by kobieta z podejrzeniem nowotworu piersi była leczona w sposób kompleksowy na każdym etapie choroby: od diagnozy po operację, radioterapię, chemioterapię, a nawet operację plastyczną. Nad terminami poszczególnych etapów leczenia już dziś czuwają specjalni koordynatorzy. W DCO są to doświadczone i wyspecjalizowane pielęgniarki, które zapewniają pomoc w przypadku większości typowych dolegliwości występujących u pacjentów podczas wieloetapowej terapii - tłumaczy dr hab. Adam Maciejczyk.

Co roku na raka piersi w Polsce zapada ponad 15 tys. kobiet. Spośród nich umiera prawie jedna trzecia. Według ubiegłorocznych danych Eurocare-5 (organizacja zajmująca się analizą zachorowań na nowotwory w Europie), w Polsce tylko 71,6 proc. pacjentek chorych na raka piersi przeżywa minimum pięć lat od diagnozy. Tylko na Dolnym Śląsku prognoza zachorowalności wskazuje, że największa chorobowość 5-letnia będzie dotyczyć właśnie nowotworów złośliwych piersi.

Tymczasem średnia europejska to ok. 82 proc. Światowe doświadczenia dowodzą, że rokowanie chorych można znacząco poprawić poprzez zmianę organizacji leczenia raka piersi.

W nowym budynku przy DCO znajdą się sale dla pacjentek, gabinety zabiegowe i diagnostyczne. Powstanie dobrze zorganizowanego oddziału jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby taki system leczenia spełniał wszystkie standardy. Koordynatorem zespołu, który zajmuje się chorobami piersi został prof. Rafał Matkowski, chirurg onkolog, który od lat propaguje ideę Breast Unit.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH