Wrocław: nowy szpital onkologiczny będzie kosztował 440 mln zł Fot. mat. prasowe Świętokrzyskie Centrum Onkologii (zdjęcie ilustracyjne)

Nowy szpital onkologiczny, który połączy dwie wojewódzkie placówki zajmujące się leczeniem chorób nowotworowych, ma powstać do 2023 r. we Wrocławiu. Obiekt dla 600 pacjentów, z 10 salami operacyjnymi ma kosztować 440 mln zł - podał zarząd woj. dolnośląskiego.

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski poinformował w środę (17 maja) na konferencji prasowej, że zarząd województwa podjął decyzję o inwestycji i powołał specjalny zespół, który ma nadzorować przygotowania i budowę.

W jego skład weszli samorządowcy oraz dyrektorzy szpitali i jednostek, które staną się częścią nowej placówki. W nowym obiekcie znajdzie się w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz podmiot ponadregionalny: Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Centrum Dawców Szpiku.

- Chcemy, by budowa rozpoczęła się już w przyszłym roku, a pacjenci mogli leczyć w nowej placówce już od 2023 r. Zakładamy, że już w tym roku podpiszemy umowę na projekt architektoniczny, bo mamy na to zarezerwowane pieniądze w budżecie - powiedział Przybylski.

Dodał, że koszt całej inwestycji to około 440 mln zł, z których 140 mln zł będzie przeznaczonych na wyposażenie. Pieniądze będą pochodzić z: budżetu województwa, funduszy unijnych oraz środków własnych Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Szpital będzie mógł hospitalizować równocześnie około 600 pacjentów, a blok operacyjny ma mieć 10-12 sal. Rocznie będzie tam można wykonać prawie 10 tys. zabiegów. Częścią placówki będzie również przychodnia przyszpitalna z 25 specjalistycznymi poradniami, ponieważ ważnym zadaniem będzie również onkologiczna rehabilitacja oraz profilaktyka.

- Chcemy rozszerzyć leczenie o te nowotwory, które dotąd nie są leczone w naszej placówce np. nowotwory głowy i szyi, nowotwory tarczycy. Bardzo istotna będzie rehabilitacja i profilaktyka. Nowy szpital da skoordynowaną pomoc onkologiczną mieszkańcom całego województwa. To może być najnowocześniejsza placówka w Polsce, a nawet w Europie - powiedział Adam Maciejczyk dyr. Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Podkreślił, że placówki onkologiczne we Wrocławiu obecnie funkcjonują wciąż w budynkach z okresu XIX wieku, dlatego decyzja o budowie jest ważna, bo gwarantuje standard XXI wieku.

- W starych obiektach nie dałoby się już tego standardu zapewnić. Przeniesiemy do nowego szpitala niedawno zbudowane w DCO tzw. breast unit, czyli centrum leczenia raka piersi, ruszamy z leczeniem chorych w urologii onkologicznej. Zaawansowane jest leczenie w ginekologii onkologicznej i raka przewodu pokarmowego. Teraz połączymy to również z kompleksowym leczeniem raka płuc - powiedział Maciejczyk.

Jak podano, dolnośląskie szpitale onkologiczne rocznie przyjmują ok. 80 tys. pacjentów. Według prognoz, w najbliższych latach liczba chorych na raka może wzrosnąć o kilkanaście procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH