Wrocław: centrum onkologii otworzy filię radioterapii w Jeleniej Górze Zostaną spełnione europejskie normy pod względem dostępności do radioterapii. Fot. archiwum

Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymało pozwolenie na budowę drugiej filii zakładu radioterapii w Jeleniej Górze. Inwestycja za ok. 11 mln zł ma być gotowa w połowie 2016 r. Od zeszłego roku już działa w regionie filia w Legnicy.

Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, na konferencji prasowej w czwartek (20 sierpnia) powiedział, że przygotowany na zlecenie Instytutu Ochrony Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego raport nt. dostępności do leczenia onkologicznego w Polsce jednoznacznie wskazuje, że tzw. białe plamy w dostępie do świadczeń dotyczą przede wszystkim radioterapii.

- Po uruchomieniu naszej filii w Legnicy zauważamy znaczący wzrost świadczeń w radioterapii w tym rejonie i za rok, gdy ruszy ośrodek w Jeleniej Górze, nasz region będzie praktycznie pozbawiony tych białych plam w radioterapii - dodał Maciejczyk.

Zaznaczył, że dostępność jest mierzona dwoma podstawowymi parametrami - chodzi o liczbę aparatów-akceleratorów przypadających na milion mieszkańców, a drugim wyznacznikiem jest czas dojazdu do miejsca radioterapii.

- Staramy się, by pacjent miał bliżej na radioterapię i by była ona dostępna tam, gdzie ma on również zapewnione kompleksowe leczenie onkologiczne. (...) Niestety, nie wszyscy chorzy, którzy powinni być kierowani obecnie na radioterapię, ją odbywają. W naszym regionie chodzi o ok. 30 procent pacjentów - mówił Maciejczyk.

Jak podkreślił, pacjent z tzw. zieloną kartą onkologiczną nawet bez skierowania może obecnie skorzystać w regionie z radioterapii w kilku miejscach m.in. w DCO we Wrocławiu.

- Zauważamy jednak, że w dużych ośrodkach nie ma takiego problemu, natomiast pacjenci z mniejszych i odległych miejscowości nie korzystają z tych świadczeń. Stąd nasza inicjatywa budowania filii - dodał dyrektor.

Członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak powiedział, że po uruchomieniu jeleniogórskiej filii zakładu radioterapii w regionie będą spełnione europejskie normy pod względem dostępności tego medycznego zabiegu.

- Będziemy wówczas mieli średnio pięć akceleratorów na milion mieszkańców. Decyzja o budowie filii w Jeleniej Górze zapadała wcześniej niż powstał raport o białych plamach w onkologii. Deklarujemy pełne wparcie w tym zakresie. Polscy pacjenci nie mogą być dyskryminowani ze względu na miejsce zamieszkania - powiedział Michalak.

Jak poinformowała dr Emilia Filipczyk-Cisarz, wojewódzka konsultant w dziedzinie chemioterapii, w tym roku w Polsce leczy się ponad 69 tys. pacjentów onkologicznych, ale za pięć lat będzie ich ponad 80 tys.

Dodała, że w zeszłym roku w DCO leczyło się 12 tys. osób chorych na raka, a do 2020 roku liczba pacjentów wzrośnie o ok. 3 tys. osób.

- Statystyki będą wzrastać. Szacuje się, że w roku 2020 pacjentów będzie o 15 proc. więcej, a w roku 2025 o ok. 28 proc. więcej. Wynika to z faktu, że będziemy coraz starszym społeczeństwem - dodała konsultant.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH