Włoszczowa: otwarto poradnię onkologiczną – filię ŚCO Uruchomienie poradni onkologicznej jest pierwszym etapem organizacji filii ŚCO we Włoszczowie. Fot. mat. prasowe ŚCO

Konsultacyjna poradnia onkologiczna - filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach została otwarta w poniedziałek (20 kwietnia) w szpitalu we Włoszczowie. Specjalista onkologii klinicznej i radioterapii z ŚCO przyjął w tym dniu pierwszych pacjentów z powiatu włoszczowskiego.

- Będą tu przyjmowani pacjenci z podejrzeniem nowotworu złośliwego znajdujący się w trakcie diagnostyki, skierowani przez miejscowych lekarzy, chorzy z rozpoczętym już leczeniem onkologicznym oraz pacjenci wymagający kontroli po zakończeniu leczenia. Na razie poradnia będzie czynna raz w tygodniu – informuje dr dr Andrzej Salata, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii z Kliniki Radioterapii ŚCO.

Jak tłumaczy Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Centrum już teraz pęka w szwach, dlatego najlepszą formą pomocy chorym jest wyjście w teren i tworzenie filii ośrodka w powiatach, by maksymalnie skrócić drogę chorego do opieki onkologicznej.

Podkreśla, że lekarz onkolog działający w filii ŚCO zapewni pacjentom opiekę onkologiczną w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a w razie potrzeby skoordynuje dalszą diagnostykę i leczenie w Centrum Onkologii w Kielcach. – Dzięki temu pacjent będzie miał zapewnioną kompleksowość i ciągłość opieki lekarskiej, nie zginie w systemie, bo od początku będzie prowadzony przez lekarzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - zaznacza prof. Góźdź.

Profesor Góźdź liczy na dobrą współpracę z lekarzami we włoszczowskim szpitalu, wzajemną wymianę doświadczeń i konkretną pomoc, bo część zabiegów i diagnostyki będzie można wykonać na miejscu. Podkreśla, że partnerami lekarzy w walce z rakiem są również samorządy: - Mamy świadomość, że garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Chcemy współpracować z samorządami, prowadzić wspólne działania profilaktyczne. Łączy nas chory człowiek - dodał.

Uruchomienie poradni onkologicznej jest pierwszym etapem organizacji filii ŚCO we Włoszczowie. Do końca stycznia 2017 roku przewidziane jest utworzenie dziennego oddziału chemioterapii. - To dobra inwestycja, która zostanie w tym powiecie i będzie służyć jego mieszkańcom - ocenia Maciej Juszczyk, dyrektor szpitala we Włoszczowie.

– To duże przedsięwzięcie, ale potrzebne. Pierwszy krok mamy już za sobą. Teraz będziemy szukać zrozumienia u wójtów, sponsorów, żeby ta inwestycja została zrealizowana – powiedział Jerzy Suliga, starosta włoszczowski.

Pomoc w tworzeniu filii zadeklarował Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy: - Każdy spotkał się z tą chorobą. To nasza wspólna sprawa - podkreślił. Wsparcie deklarowali również obecni na otwarciu poradni onkologicznej wójtowie Secemina, Moskorzewa, Krasocina, Radkowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH