Włocławek: zakład radioterapii już przyjmuje pacjentów Pierwsi pacjenci włocławskiego zakładu radioterapii zostali przyjęci w pierwszej dekadzie listopada. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowo uruchomiony włocławski zakład radioterapii Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy przyjmuje już pacjentów. Wcześniej chorzy onkologiczni z rejonu Włocławka, dojeżdżali na terapię do Bydgoszczy.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obiekt powstał dzięki środkom naszego RPO poprzedniej perspektywy, a wyposażenie sfinansowały bydgoski ośrodek onkologiczny i Ministerstwo Zdrowia. We wtorek (15 listopada) miało miejsce oficjalne otwarcie jednostki.

Na potrzeby zakładu, który będzie przyjmować do tysiąca pacjentów rocznie, powstał przy ul. Łęgskiej 55 trzykondygnacyjny budynek z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne. Prace budowlane zakończyły się w 2015 r.

Na razie zamontowano tu jeden akcelerator. To nowe, nowoczesne urządzenie, takie samo jak te, których CO używa z Bydgoszczy. Kosztowało 7,9 mln zł, centrum sfinansowało go samodzielnie. Drugie, podobne, trafi do Włocławka w grudniu, ale konieczny długi proces montażu i kalibrowania sprawia, że kierownictwo CO zakłada jego terapeutyczne uruchomienie dopiero wiosną. Kosztowało 9,2 mln zł, z czego 7,5 mln pochodziło z puli narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, którego dysponentem jest resort zdrowia.

Zakład radioterapii uzupełnia funkcjonujące wcześniej we Włocławku Centrum Diagnostyczno-Lecznicze, będące filią bydgoskiego ośrodka onkologicznego. Placówka świadczy zaawansowaną technologicznie diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania techniką USG, mammografia), posiada też zespół poradni przyjmujących pacjentów w trybie ambulatoryjnym, salę zabiegową z chirurgią jednego dnia oraz ambulatorium chemioterapii.

Prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii podkreśla, że uruchomienie zakładu to wspólny sukces wszystkich zaangażowanych w jego powstanie środowisk - samorządów regionu i miasta oraz zespołu CO. Placówka będzie funkcjonować w ścisłym powiązaniu z bydgoską centralą, z którą jest połączona linią światłowodową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH