Wielkopolskie: wzrasta zachorowalność na nowotwory u dzieci Ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór w pierwszych 15 latach życia wynosi w Polsce ok. 1 na 625 obserwowanych dzieci. Fot. Tamakisono/Flickr

W Wielkopolsce od kilku lat obserwowany jest wzrost liczby nowych rozpoznań choroby nowotworowej u dzieci. Jak podkreślają eksperci, od ponad 90 zdiagnozowanych przypadków nowotworów u dzieci w 2010 roku, już dwa lata później liczba ta wzrosła do ponad 110 przypadków.

Eksperci wskazują, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, choroby nowotworowe w populacji dzieci powyżej 1 roku życia są drugą, po wypadkach i urazach, przyczyną zgonów - pomimo postępu w ich diagnostyce i leczeniu.

Kamila Górczyńska-Żyżkowska w imieniu Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej "Dzieciaki Chojraki" powiedziała PAP, że "w Polsce, rocznie stwierdza się od 110 do 140 nowych zachorowań na nowotwór w grupie 1 mln dzieci i młodzieży, co stanowi 11-14 zachorowań na 100 tys. osób. To jest ok. 1.1 tys. - 1.2 tys. nowych zachorowań".

- Ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór w pierwszych 15 latach życia wynosi w Polsce ok. 1 na 625 obserwowanych dzieci. Obecnie wyleczenie uzyskuje się u ok. 70-80 proc. małych pacjentów, niestety jedną z przyczyn niepowodzeń terapeutycznych w leczeniu jest zbyt późno postawiona diagnoza. W Polsce nadal aż̇ ok. 70-75 proc. dzieci trafia do ośrodków onkologii i hematologii w wysokich stadiach zaawansowania raka - zaznaczyła Górczyńska-Żyżkowska.

Jak podają eksperci, w obecnej sytuacji największym problemem jest brak miejsc w dziecięcych szpitalach onkologicznych. W 17 ośrodkach onkologii dziecięcej w Polsce liczba łóżek wynosi 574. Jak wskazała Górczyńska-Żyżkowska, oznacza to, że na jedno łóżko onkologiczne przypada 12,7 tys. dzieci.

Z problemem braku miejsc dla małych pacjentów zmagają się także rodzice dzieci w Wielkopolsce. Według statystyk podawanych przez Stowarzyszenie Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej "Dzieciaki Chojraki" - w Wielkopolsce żyje ok. 740 tys. dzieci i młodzieży w wieku do końca 18 roku życia, co oznacza, że liczba dziecięcych łóżek onkologicznych powinna zostać zwiększona o ok. 15-20 proc.

Rodzice chorych dzieci w Poznaniu postanowili wyjść naprzeciw tym problemom i starają się w ramach inicjatywy społecznej zebrać środki na budowę nowego oddziału kliniki onkologicznej dla dzieci w stolicy Wielkopolski.

Obecnie, poznańska Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu hospitalizuje rocznie ok. 3 tys. dzieci i przeprowadza od 25 do 30 przeszczepów szpiku kostnego, a pod opieką Poradni Onkologicznej znajduje się 900 pacjentów.

Dzięki wsparciu darczyńców i wolontariuszy, w 2005 roku, Stowarzyszenie zebrało niezbędne środki finansowe na budowę nowoczesnego i w pełni wyposażonego Oddziału Transplantacji Szpiku Kostnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH