Od 2004 roku z inicjatywy Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów z całego świata - obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Działania podejmowane przy tej okazji mają upowszechniać wiedzę o nowotworach układu limfatycznego, ich objawach, metodach diagnozy oraz leczenia.

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki nieziarnicze (ok. 80% przypadków) i chłoniaki ziarnicze (inaczej chłoniak Hodgkina). Przyczyny zachorowalności nie zostały jeszcze poznane, choć wytypowano już wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Na chłoniaki chorują osoby w różnym wieku.

Przypomnijmy, że z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zorganizowało 14 września br. na Placu Wolnica w Krakowie VII Kampanię Społeczną "Zdemaskuj chłoniaka".

Uczestnicy kampanii mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami hematologami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wziąć udział w warsztatach artystycznych (teatralnych i muzycznych), oddać krew i porozmawiać o doświadczeniu choroby z członkami Stowarzyszenia Przebiśnieg. Dodatkowo w prawie 900 przychodniach na terenie całego kraju dystrybuowano ulotki na temat chłoniaków, a w środkach komunikacji miejskiej emitowano edukacyjny spot. Stowarzyszenie sprawdziło również wiedzę mieszkańców Krakowa o chłoniakach.

Jednym z elementów tegorocznej Kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” była sonda uliczna wśród mieszkańców Krakowa na temat ich wiedzy o chłoniakach. Ankieterzy przepytali 280 krakowian o to, czy wiedzą, co to jest chłoniak, o znajomość jego objawów oraz czy wg nich jest całkowicie wyleczalny.

Każda osoba, która zadeklarowała, że wie, czym są chłoniaki, została zapytana o objawy tej choroby oraz czy wg niej choroba ta może być całkowicie wyleczalna. Wyniki ankiety pokazują, że wiedzy na temat objawów chłoniaka nie ma ponad 40% osób.

- Wyniki naszej ankiety świadczą o potrzebie zintensyfikowania edukacji na temat diagnostyki i leczenia chłoniaka oraz o zasadności przeprowadzania kampanii edukacyjnych takich, jak kampania „Zdemaskuj chłoniaka”. Uczy ona przede wszystkim, jak zwracać uwagę na błahe z pozoru objawy choroby, które lekceważy i pacjent, a czasem również lekarz rodzinny. Ta wiedza jest bezcenna, bo może uratować życie. Pozwala szybciej uzyskać pomoc lekarską i rozpocząć właściwe leczenie - mówi Maria Szuba, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH