Warsztaty laparoskopii w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Warsztaty laparoskopii w Klinice Ginekologii ŚCO. Fot. mat. prasowe

Ginekolodzy z całego kraju szkolą się w technikach laparoskopowych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W Klinice Ginekologii ŚCO rozpoczęła się w czwartek (5 listopada) trzecia edycja kursów laparoskopii. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 150 ginekologów z całego kraju.

Warsztaty odbywają się na trzech poziomach zaawansowania.

Ginekolodzy zaczynający przygodę z laparoskopią uczestniczą w kursie podstawowym, na którym poznają między innymi zasady bezpiecznego wejścia do jamy brzusznej, anatomię miednicy, zasady działania narzędzi elektrochirurgicznych.

- Lekarzom mającym już za sobą inicjację laparoskopową oferujemy doskonalenie się w bardziej zaawansowanych technikach, w tym w laparoskopowej miomektomii, histerektomii, limpadenektomii, omentektomii. Ci, którzy już samodzielnie wykonują zabiegi laparoskopowe, mogą uczestniczyć w kursie eksperckim - mówi dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO.

Szkolenie w technikach zaawansowanych odbywa się po indywidualnym ustaleniu terminów w zależności od możliwości wykonania poszczególnych procedur medycznych. - Nie na co dzień operujemy pacjentów wymagających np. usunięcia węzłów okołoaortalnych - wyjaśnia dr Misiek.

Osoby chcące uczestniczyć w konkretnych operacjach są informowane telefonicznie, aby można było wykonać zabieg w zaplanowanym terminie, najbardziej dogodnym dla pacjenta, a jednocześnie zainteresowany nim lekarz mógł przyjechać i poszerzać swoje umiejętności.

Kurs dla początkujących odbywa się w dniach 5-6 listopada, bierze w nim udział dziesięciu ginekologów, między innymi z Warszawy, Szczecina, Białegostoku. Kurs dla zaawansowanych rozpocznie się 10- 11 grudnia. Uczestnicy nie wnoszą żadnych opłat. Informacje o zapisach w sekretariacie Kliniki Ginekologii ŚCO (tel. 41 367 43 58).

Inicjatorem pierwszych szkoleń był prof. Mariusz Bidziński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej w 2012 roku. Obecnie kierownikiem kolejnych edycji kursów jest doktor Marcin Misiek, kierujący Kliniką Ginekologii w ŚCO - podaje w informacji dla prasy Izabela Opalińska, specjalista ds. komunikacji społecznej, informacji i edukacji ŚCO w Kielcach.

Nadzór merytoryczny nad kursami sprawuje profesor nauk medycznych Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (konsultant dla województwa świętokrzyskiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa), wśród wykładowców są również lekarze pracujący na co dzień w Klinice Ginekologii i Klinice Anestezjologii ŚCO.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH