Środa, 24 września 2014 

Onkologia

IB/Rynek Zdrowia | 27-05-2013 14:10

Warszawa: nowy szpital z pierwszym w Polsce urządzeniem NanoKnife - otwarty Onkologia

W poniedziałek (27 maja) został uroczyście otwarty w Warszawie Szpital św. Elżbiety - Mokotowskie Centrum Medyczne Sp. z o.o., działający w zrewitalizowanym obiekcie dawnego Szpitala Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ul. Goszczyńskiego. Placówka dysponująca jedynym w Polsce urządzeniem NanoKnife kładzie nacisk głównie na leczenie w zakresie onkologii.

Szpital św. Elżbiety - Mokotowskie Centrum Medyczne w Warszawie

W lecznicy będą działały oddziały ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii onkologicznej i ogólnej, chirurgii plastycznej, gastroenterologii, laryngologii i fonochirurgii z pododdziałem laryngologii dziecięcej, nefrologii, neurochirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, onkologii chorób piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej, proktologii oraz urologii (uroonkologii), a także poradnie specjalistyczne.

Szpital św. Elżbiety dysponuje łącznie 146. łóżkami w 1-, 2- i 3-osobowych salach pacjentów, w tym 12. łóżkami opieki pooperacyjnej i 6. stanowiskami AOIT oraz 12 stanowiskami chemioterapii ambulatoryjnej, a ponadto izbą przyjęć, centralnym blokiem operacyjnym (5 sal operacyjnych), zakładem diagnostyki obrazowej, 6. gabinetami zabiegowymi, poradnią z 12. gabinetami badań, laboratorium analitycznym, centralną sterylizatornią oraz apteką szpitalną.

Lecznica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce posiadającym urządzenie NanoKnife, wykorzystujące nowatorską metodę nietermicznej ablacji, działającą w oparciu o nieodwracalną elektroporację błony komórkowej. Pozwala ona na trwałe uszkodzenie komórek, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji struktur ważnych dla organizmu: naczyń krwionośnych, nerwów, dróg żółciowych. Aparatura daje możliwość leczenia zmian nowotworowych uznawanych dotychczas za nieoperacyjne i skazujących pacjentów na leczenie paliatywne.

Zabieg z zastosowaniem NanoKnife polega na aplikacji 3-6 sond w kształcie igieł w trakcie operacji pod kontrolą USG lub przez skórę, pod kontrolą tomografu lub USG. W trakcie zabiegu generator NanoKnife wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych w celu otworzenia "porów" w błonach komórkowych. Impulsy są generowane w odpowiedniej fazie rytmu serca, aby nie zaburzać jego pracy. W wyniku zastosowania odpowiedniego napięcia następuje otwarcie porów oraz nieodwracalne uszkodzenie komórek, które obumierają, a ich pozostałości usuwane są przez układ chłonny. Pozwala to na immunizację pacjenta na własne komórki nowotworowe i zapewnia lepsze wyniki. Jeśli zaistnieje taka konieczność, istnieje możliwość powtarzania zabiegów.

Na razie tego typu zabiegi wykonano u około 3 tys. pacjentów na świecie w leczeniu nieresekcyjnych przypadków raka trzustki, wątroby, prostaty, nerek i płuca. Możliwe jest także leczenie trudnych wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i wznów miejscowych po niedoszczętnym leczeniu operacyjnym np. raka jelita grubego, żołądka lub dróg żółciowych.

Technika ta została zaaprobowana w USA i Europie po pomyślnych próbach leczenia zmian wątroby, trzustki, prostaty i nerek, niemożliwych do leczenia innymi metodami. 

 • nanoknife
  prosze o podanie nazwy szpitala w Niemczech ktora leczy raka sromu prosze.................................!

  ~wiesia, 2014-03-17

 • do p. Krzysztofa Kubasiewicza
  Jeżeli posiada Pan wiedzę, gdzie można za granicą poddać się operacji za pomocą NanoKnife bardzo proszę o informacje. Pilne!

  ~Beata, 2013-12-07

 • NanoKnife
  Bardzo proszę o podanie miejsca, gdzie można poddać sie operacji za pomocą NanoKnife w Anglii lub Niemczech np. w Berlinie i lie taka operacja kosztuje.

  ~Beata, 2013-12-06

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

 • Zostań Rodzicem (2014-09-22)

  Zostań Rodzicem, Ostatnia meta-analiza opublikowana na łamach Acta Obstetrica et Gynecologica Scandinavia (wrzesień 2014) wykazała, że otyłość występuje aż u 30 % ciężarnych...

 • ela (2014-09-22)

  ela, U nas to jest takie leczenie jak boli głowa to lekarz da tabletke powie mniej stresu.Mam dziecko chore na raka mózgu rok czasu prosiłam o skierowanie dla...

POLECAMY W SERWISACH