Warszawa: Zakład Patologii i Diagnostyki Laboratoryjnej w COI już po modernizacji Fot. Archiwum RZ

W poniedziałek (29 czerwca) został otwarty zmodernizowany i zrestrukturyzowany Zakład Patologii i Diagnostyki Laboratoryjnej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zakład Patologii i Diagnostyki Laboratoryjnej utworzony w marcu 2014 r. na bazie istniejących już jednostek COI jest unikalnym, największym i jednym z najnowocześniejszych w Polsce zakładem świadczącym usługi mające na celu zapewnienie kompleksowej i wielospecjalistycznej diagnostyki oraz monitorowania leczenia chorych z chorobami nowotworowymi.

Priorytetem ZPiDL jest zapewnienie szybkiej diagnostyki histopatologicznej i molekularnej/genetycznej w obrębie jednej jednostki diagnostycznej. Diagnostyka obejmująca szeroki zakres nowotworów prowadzona jest w kontekście całościowej opieki nad pacjentem - rozpoznania są konsultowane na cotygodniowych spotkaniach zespołu obejmującego patomorfologa, onkologa klinicznego, chirurga i radiologa.

Modernizacja zakładu trwała 4 miesiące, kosztowała 4,5 mln zł. Jednostka wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny z uruchomioną linią technologiczną uwzględniającą zasadę ''workflow'', wdraża także system informatyczny dedykowany zakładom patologii ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki onkologicznej.

- Dzięki najnowszej technologii diagnostyka w przypadku chorych z podejrzeniem nowotworu, a także z tym wykrytym ulegnie znacznemu przyspieszeniu. Pracownie ZPiDL posiadają liczne licencje krajowe i zagraniczne na badania cytologiczne, histopatologiczne, immunohistochemiczne, cytometrii przepływowej, genetyczne i molekularne. Naszym głównym celem jest kompleksowa diagnostyka chorób nowotworowych z uwzględnieniem najwyższej jakości i spersonalizowania rozpoznań dla pacjentów - informuje prof. Monika Prochorec-Sobieszek, kierownik zakładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH