Warszawa: Lux Med uruchomi nowoczesny szpital onkologiczny Fot. archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała w środę (20 lipca) Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, pod koniec I kwartału 2017 r. na warszawskim Żoliborzu ruszy szpital onkologiczny Lux Med, ósmy szpital należący do Grupy.

Placówka będzie miała ponad 200 łóżek, w tym ponad 30 łóżek chemioterapii dziennej. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 9 tys. m kw. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 100 mln zł.

Prezes Rulkiewicz przypomniała, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Grupa rozwija zakres usług onkologicznych. Rok temu Lux Med przejął dwie lecznice onkologiczne firmy Magodent w Warszawie (przy ul. Wincentego i ul. Fieldorfa) leczące pond 45 tys. pacjentów rocznie, a obecnie prowadzi prace modernizacyjne w obiekcie przy ul. Elbląskiej, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital.

- Działając w obu szpitalach Magodentu, liczących łącznie ok. 120 łóżek, nie sposób było nie zauważyć że potrzeby w zakresie onkologii są ogromne, a nasza infrastruktura - skromna. Ponieważ łóżek było zbyt mało i czas oczekiwania na hospitalizację zaczął się wydłużać, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowej placówki - wyjaśnia Anna Rulkiewicz.

Dodaje, że z map potrzeb zdrowotnych wyraźnie wynika, że dla rozwoju onkologii nadal pozostaje sporo miejsca.

- Jeśli chodzi o kontrakt z NFZ, który w przypadku szpitala onkologicznego jest niezbędny, jesteśmy w trakcie rozmów z Funduszem. Mamy nadzieję, że płatnik doceni fakt, iż kadra medyczna Magodentu, która będzie pracowała w szpitalu, to zespół doświadczonych specjalistów - mówi prezes Grupy Lux Med.

W jej ocenie dodatkowym atutem powinno być zastąpienie w nowej lecznicy systemu ordynatorskiego systemem konsultanckim. Chodzi o położenie większego nacisku na samodzielność specjalistów, którzy mają się poczuć odpowiedzialni za opiekę nad pacjentem. Z kolei pacjent będzie mógł sobie wybrać lekarza prowadzącego.

- Plusem systemu konsultanckiego jest również i to, że w jego ramach pracuje się zespołowo: jest lekarz prowadzący, pielęgniarka, koordynator, który zajmie się pacjentem, gdy ten wyjdzie już ze szpitala. Tacy chorzy są zazwyczaj zagubieni, nie wiedzą kiedy i gdzie powinni się zgłosić. Koordynatorzy poprowadzą ich „za rękę”. Widzimy tutaj również pole do wykorzystania możliwości, jakie daje telemedycyna - wskazuje Anna Rulkiewicz.

Zaznacza też, że lecznica zaoferuje opiekę psychologiczną nie tylko samym pacjentom onkologicznym, ale także ich rodzinom. Będą w niej ponadto prowadzone, podobnie jak w szpitalach Magodentu, badania kliniczne, dzięki czemu chorzy uzyskają dostęp do nowoczesnych, drogich terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH