Blisko milion przebadanych kobiet, około kilkunastu tysięcy postojów mammobusów - to bilans Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w 2016 roku - podaje Centrala NFZ w informacji dla mediów i zaprasza na kolejne badania w sobotę (4 lutego).

W całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach, przebadano ponad 993 tysiące kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wartość udzielonych świadczeń wyniosła blisko 84 mln zł; 41 tysięcy pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skorzystało w ubiegłym roku ponad 533 tysiące osób. Wartość wykonanych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła ponad 22 mln zł.

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Z okazji obchodzonego w sobotę 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem w wybranych ośrodkach onkologicznych w całym kraju przy współudziale wojewódzkich oddziałów Funduszu, w tym dniu organizowane są specjalne wydarzenia. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać między innymi z badań profilaktycznych oraz konsultacji lekarzy i ekspertów.

· Wrocławski oddział NFZ zaprasza w sobotę do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Eksperci będą udzielać informacji na temat bezpłatnych badań profilaktycznych.

Zainteresowani będą mogli zapoznać się z zasadami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W godzinach 9.00-13.00 będzie można skorzystać z nauki samobadania piersi. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł wykonać bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wagi oraz BMI.

· Kujawsko-Pomorski oddział NFZ zaprasza tego dnia na Dzień Drzwi Otwartych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, gdzie będzie można wykonać bezpłatne badania oraz skorzystać z konsultacji specjalistów.

· Małopolski oddział NFZ zaprasza do Krakowskiego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Wykonywane tam będą bezpłatne badania oraz udzielane konsultacje i porady. Będzie również możliwość wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych. W specjalnym stoisku NFZ wydawane będą dane dostępowe do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Udzielane będą również informacje na temat programów profilaktycznych i zasad ubezpieczenia, w tym wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

· Mazowiecki oddział Funduszu zaprasza w sobotę do stołecznego Centrum Onkologii przy ul. Roentgena 5 w Warszawie. W godzinach 9.00-14.00 udzielane tam będą porady i konsultacje, a także wykonywane bezpłatne badania profilaktyczne - cytologia i mammografia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH