W Senacie o pakiecie: centra onkologiczne ponoszą straty finansowe Na zdj. chemioterapia, Fot. Flickr/Phil and Pam Gradwell (CC BY 2.0)

Założenia pakietu onkologicznego są słuszne, ale pogorszył on sytuację dużych, wielospecjalistycznych ośrodków, które od początku roku zaczęły ponosić straty finansowe - przekonywali we wtorek (14 kwietnia) uczestnicy seminarium w Senacie.

Zdaniem prof. Krzysztofa Warzochy, dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie słuszne są założenia pakietu onkologicznego, które sprowadzają się do "zespołowej oceny i przygotowania strategii diagnostyczno-leczniczej dla pacjenta, a następnie egzekucji zaleceń w określonej jednostce czasu".

 Część procedur gorzej wyceniana
- I te założenia były dobre, natomiast rzeczywistość wygląda dziś w ten sposób, że wiele wielospecjalistycznych procedur jest gorzej wyceniona, a problem ze sprawozdawczością karty DiLO oraz przeprowadzeniem konsylium są tak daleko idące, że wykonując tę samą pracę, w tym samym okresie czasu, otrzymujemy około 20 proc. mniej pieniędzy niż wcześniej - powiedział.

Według przytoczonych przez niego danych 18 dużych, wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych w kraju wykonuje ok. 70 proc. wszystkich świadczeń z zakresu onkologii, ale otrzymuje z tego tytułu tylko 50 proc. przeznaczanych na ten cel środków.

Konsylia nie tam gdzie trzeba?
Zdaniem prof. Krzysztofa Warzochy, by tę sytuację zmienić, należałoby m.in. poprawić wycenę niektórych świadczeń specjalistycznych i ułatwić przeprowadzanie konsyliów, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta, w wielospecjalistycznych ośrodkach.

Jak tłumaczył, dziś ośrodkami wiodącymi, w których przede wszystkim odbywają się konsylia, są regionalne, małe ośrodki, "a specjaliści z wielospecjalistycznych centrów jeżdżą do tych ośrodków po to tylko, żeby w tych ośrodkach mogły się odbyć konsylia i by mogły one zdobyć pieczątkę specjalisty".

- To jest w ogóle zaprzeczeniem idei konsylium. Konsylia powinny odbywać się w ośrodkach (...) które mają taki potencjał infrastrukturalny i kadrowy, aby zabezpieczyć kompleksową realizację świadczeń od początku do końca - podkreślił Warzocha.

Problem z rozliczeniem kart DiLO
W jego ocenie w umowach z NFZ należałoby też zmienić proporcje między środkami na świadczenia w ramach pakietu (dziś to 60 proc.), a tymi, które rozliczane są jak dotąd, czyli objętymi limitami (obecnie to 40 proc.).

- Naszym zdaniem należałoby te proporcje co najmniej odwrócić - powiedział.

Jak wyjaśnił, w wielospecjalistycznych centrach onkologicznych świadczenia limitowe są zdecydowanie przekraczane, a te nielimitowe, czyli w ramach pakietu, są niewykorzystane.

Zaznaczył, że część świadczeń nie może zostać rozliczona w ramach pakietu z powodu problemów z systemem informatycznym do wypełniania karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH