ONKOLOGIA

Założenia pakietu onkologicznego są słuszne, ale pogorszył on sytuację dużych, wielospecjalistycznych ośrodków, które od początku roku zaczęły ponosić straty finansowe - przekonywali we wtorek (14 kwietnia) uczestnicy seminarium w Senacie.
Zdaniem prof. Krzysztofa Warzochy, dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie słuszne są założenia pakietu onkologicznego, które sprowadzają się do "zespołowej oceny i przygotowania strategii diagnostyczno-leczniczej dla pacjenta, a następnie egzekucji zaleceń w określonej jednostce czasu".
Część procedur gorzej wyceniana
- I te założenia były dobre, natomiast rzeczywistość wygląda dziś w ten sposób, że wiele wielospecjalistycznych procedur jest gorzej wyceniona, a problem ze sprawozdawczością karty DiLO oraz przeprowadzeniem konsylium są tak daleko idące, że wykonując tę samą pracę, w tym samym okresie czasu, otrzymujemy około 20 proc. mniej pieniędzy niż wcześniej - powiedział.
Według przytoczonych przez niego danych 18 dużych, wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych w kraju wykonuje ok. 70 proc. wszystkich świadczeń z zakresu onkologii, ale otrzymuje z tego tytułu tylko 50 proc. przeznaczanych na ten cel środków.
Konsylia nie tam gdzie trzeba?
Zdaniem prof. Krzysztofa Warzochy, by tę sytuację zmienić, należałoby m.in. poprawić wycenę niektórych świadczeń specjalistycznych i ułatwić przeprowadzanie konsyliów, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta, w wielospecjalistycznych ośrodkach.
Jak tłumaczył, dziś ośrodkami wiodącymi, w których przede wszystkim odbywają się konsylia, są regionalne, małe ośrodki, "a specjaliści z wielospecjalistycznych centrów jeżdżą do tych ośrodków po to tylko, żeby w tych ośrodkach mogły się odbyć konsylia i by mogły one zdobyć pieczątkę specjalisty".
- To jest w ogóle zaprzeczeniem idei konsylium. Konsylia powinny odbywać się w ośrodkach (...) które mają taki potencjał infrastrukturalny i kadrowy, aby zabezpieczyć kompleksową realizację świadczeń od początku do końca - podkreślił Warzocha.
Problem z rozliczeniem kart DiLO
W jego ocenie w umowach z NFZ należałoby też zmienić proporcje między środkami na świadczenia w ramach pakietu (dziś to 60 proc.), a tymi, które rozliczane są jak dotąd, czyli objętymi limitami (obecnie to 40 proc.).
- Naszym zdaniem należałoby te proporcje co najmniej odwrócić - powiedział.
Jak wyjaśnił, w wielospecjalistycznych centrach onkologicznych świadczenia limitowe są zdecydowanie przekraczane, a te nielimitowe, czyli w ramach pakietu, są niewykorzystane.
Zaznaczył, że część świadczeń nie może zostać rozliczona w ramach pakietu z powodu problemów z systemem informatycznym do wypełniania karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 10:57 Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają
- 10:37 Chrzanów: audyt wskazuje na możliwości pozyskania dodatkowych przychodów
- 10:17 W Liverpoolu chcą odłączyć chłopca od aparatury, w Rzymie gotowi ratować
- 10:01 Zielona Góra nie ruszy z programem in vitro?
- 09:46 Kielce: koperty życia nie tak popularne, jak oczekiwano
- 09:31 Łódź: kolejne inwestycje w szpitalu im. Rydygiera
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych