W Sejmie o pakiecie onkologicznym: czy konsylia są zagrożone? Fot. Fotolia

W środę (8 lutego) Sejm zajął się m.in. zmianami planowanymi w tzw. pakiecie onkologicznym. Najwięcej wątpliwości posłów budziły zapisy postrzegane jako zagrożenie dla dalszego funkcjonowania konsyliów.

W imieniu sejmowej Komisji Zdrowia sprawozdanie z prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przedstawił Zbigniew Pawłowicz (PO).

Przypomniał, że proponowane zmiany dotyczą uproszczenia prowadzenia list oczekujących na świadczenia na podstawie karty DiLO, rezygnacji ze wskaźnika rozpoznania nowotworu złośliwego w POZ, rezygnacji z obowiązku zgłaszania rozpoznania nowotworu złośliwego do Krajowego Rejestru Nowotworów (w oparciu o kartę DiLO - przyp. red.) oraz redukcji wzoru karty DiLO z jednoczesnym zapewnieniem możliwości wypełniania karty w wersji elektronicznej.

Wśród propozycji jest też umożliwienie wystawiania karty DiLO na poziomie AOS, gdy lekarz stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego lub miejscowo złośliwego oraz przez lekarza udzielającego świadczeń w ramach programów zdrowotnych.

Wątpliwości ws. obwieszczenia

Jest także proponowana treść art. 11 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przyznaje ministrowi zdrowia uprawnienia ogłaszania w drodze obwieszczenia zasad postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

- Budzi ona wątpliwości natury prawnej i merytorycznej Biura Analiz Sejmowych. Dotyczą one niejasnego celu wydania przez ministra takiego obwieszczenia: nie ma ono charakteru prawotwórczego i nie może formułować norm prawnych - mówił Pawłowicz.

Dodał, że obwieszczenie nie będzie zatem miało wpływu na ocenę przestrzegania przez lekarzy obowiązku określonego w art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Lekarz ma bowiem, w myśl tych zapisów, wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób. Naruszenie postanowień obwieszczenia nie będzie także skutkowało możliwością pociągnięcia lekarza do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

- Zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia opracowywane przez towarzystwa naukowe nie odnoszą się wyłącznie do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Umieszczanie takiego zapisu w projekcie tej ustawy wprowadza, w ocenie Biura Analiz Sejmowych, jedynie zamieszanie prawne, bo obowiązek stosowania aktualnej wiedzy medycznej przez lekarza dotyczy każdego rodzaju świadczeń: publicznych i niepublicznych - zauważył Zbigniew Pawłowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH