W ŚCO otwarto Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej Na zdj.: Uroczyste otwarcie Kliniki (8 kwietnia br.), wstęgę przecina m.in. prof. Stanisław Jabłonka, emerytowany kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UM w Lublinie, nauczyciel pokolenia polskich torakochirurgów. Fot. mat. prasowe ŚCO

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach uroczyście otwarto Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej. Świętokrzyski ośrodek jako jeden z niewielu w Polsce prowadzi personalizowaną terapię raka płuc.

- To dla nas historyczny moment, oznaczający, że rosną możliwości diagnostyczne i lecznicze naszego ośrodka, dzięki czemu możemy lepiej pomagać chorym z rakiem płuc wykorzystując oprócz chirurgii także immunoterapię, genetykę, medycynę personalizowaną - mówił profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dr hab. Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO wyjaśnił, że nowa struktura organizacyjna umożliwi prowadzenie działalności naukowo - badawczej, współpracę z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz ośrodkami naukowo - badawczymi w kraju i za granicą. - To oznacza lepsze możliwości leczenia coraz liczniej dotykającej nas choroby, jaką jest rak płuc - powiedział.

Klinika dysponuje 16 łóżkami, pracuje w niej czterech specjalistów torakochirurgii. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu operacyjnym nowotworów układu oddechowego, śródpiersia i przełyku, leczeniu wczesnych i późnych pourazowych i pointubacyjnych zwężeń tchawicy, zakładaniu stałych i czasowych protez tchawicy, drzewa oskrzelowego i przełyku.

Klinika posiada pełny zakres wyposażenia torakochirurgicznego - aparaturę pozwalającą na wykonywanie zabiegów w technice klasycznej i małoinwazyjnej (videotorakoskopowe resekcje anatomiczne i klinowe). W Klinice prowadzone są badania naukowe obejmujące szeroki zakres zagadnień związanych z rakiem płuca. We współpracy z Zakładem Diagnostyki Molekularnej i Kliniką Onkologii Klinicznej ŚCO prowadzona jest terapia personalizowana raka płuca.

Jak podkreślił profesor Tomasz Grodzki, krajowy konsultant w dziedzinie torakochirurgii, przez świat przetacza się tsunami raka płuc. - Dlatego konieczne jest zainwestowanie w rozwój onkologii - zaznaczył.

Obecnie rak płuc zabija w Polsce co roku więcej mężczyzn i kobiet niż sześć innych, najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Rocznie stwierdza się 20 tys. nowych zachorowań, ale tylko 3 tys. chorych z rakiem płuca można wyleczyć operacyjnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH