W Łodzi ma powstać Breast Cancer Unit Najlepsze efekty w leczeniu raka piersi osiągają właśnie Breast Cancer Units. Fot. Fotolia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika w Łodzi zamierza utworzyć ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem raka piersi tzw. Breast Cancer Unit (BCU). Takie ośrodki od lat są powszechne w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce działa ich kilka, m.in. Szczecinie, Wrocławiu i Kielcach.

Podstawą działania BCU jest wielodyscyplinarny zespół specjalistów i diagnozowanie oraz leczenie co najmniej 150 przypadków raka piersi rocznie. Jak wyjaśnia Dziennik Łódzki, BCU w szpitalu im. Kopernika ma zapewnić pacjentkom kompleksową opiekę od diagnozy przez operacje, radioterapię, leczenie systemowe, aż do pomocy chirurga plastycznego, rehabilitanta i psychologa.

- Gdy pacjentka z podejrzeniem raka piersi trafi do ośrodka, w ciągu kilku tygodni powinna mieć potwierdzoną diagnozę i ustalony plan leczenia, które będzie prowadzone w jednym miejscu - mówi gazecie dr Piotr Pluta koordynujący powstanie ośrodka. 

Jak wcześniej mówiła Rynkowi Zdrowia Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, w którym działa BCU, standardem w prowadzonym leczeniu są cotygodniowe (w przypadku szczecińskiego BCU nawet dwa razy w tygodniu) spotkania zespołu specjalistów (radiolog, patomorfolog, chirurg onkolog, chirurg plastyk, onkolog kliniczny, radioterapeuta, wykwalifikowana pielęgniarka) w celu omówienia wszystkich opcji terapeutycznych. 

Skuteczność leczenia raka piersi w Polsce jest o ok. 10 proc. gorsza od średniego poziomu europejskiego i o ok. 15  proc. gorsza od wyników leczenia w takich krajach jak Francja czy Szwecja.

Od końca lat 90. ubiegłego wieku wiadomo, że właściwa organizacja leczenia raka piersi może podnieść skuteczność terapii nawet o 10 proc. Najlepsze efekty w leczeniu raka piersi osiągają właśnie Breast Cancer Units.

Jak mówiła kilka miesięcy temu podczas podczas sesji "Od podejrzenia choroby do rozpoczęcia terapii przeciwnowotworowej" w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, luty 2016r.) dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, specjalistka z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wprowadzenie karty DiLO niewiele zmieniło, jeśli chodzi o leczenie raka piersi w Polsce.

Zdaniem specjalistki, zdecydowanie lepszą drogą do poprawienia wyników leczenia byłoby tworzenie Breast Cancer Units. - Tymczasem poszliśmy w przeciwnym kierunku. Powstało mnóstwo małych ośrodków, podejmujących się leczenia chorych na raka piersi ze względów czysto ekonomicznych, tj. bez limitu - zauważyła.

Dodała: - Problem w tym, że w wielu spośród tych ośrodków leczy się pacjentki w sposób nie do końca zgodny ze światowym standardem. Przyczyną jest zbyt mała liczba specjalistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH