W Krakowie otwarto Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi Fot. Fotolia

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie otwarto w czwartek Uniwersyteckie Centrum Leczenia Chorób Piersi - pierwszą tego typu placówkę w Małopolsce oferującą chorym kobietom szybką i kompleksową diagnostykę oraz wielokierunkowe, zintegrowane leczenie.

Centrum wzorowane jest na metodach stosowanych w ośrodkach amerykańskich i zachodnioeuropejskich, działających w oparciu o tzw. Breast Unit. Zdaniem uczestniczącego w otwarciu rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka, placówka oferuje pacjentkom wielodyscyplinarne leczenie na miarę XXI wieku.

W przypadku rozpoznania raka piersi decyzja dotycząca sposobu leczenia podejmowana jest wspólnie przez lekarzy biorących udział w cotygodniowych konsyliach. W skład zespołu wchodzą: radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, onkolodzy, radioterapeuci i chirurg plastyczny. Wszystkie pacjentki mogą liczyć na pomoc fizjoterapeuty oraz psychologa.

W centrum wykonywane są zabiegi oszczędzające i onkoplastyczne, biopsje węzłów wartowniczych, zabiegi radykalne oraz jednoczasowe i odroczone rekonstrukcje piersi.

Jak powiedziała PAP koordynator Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi dr Diana Hodorowicz-Zaniewska, ośrodek powstał na bazie dwóch poradni - poradni wczesnej diagnostyki i leczenia chorób sutka przy I klinice Chirurgii Ogólnej i poradni chorób piersi przy klinice Ginekologii.

- W pewien sposób sformalizowaliśmy nasze działania, stworzyliśmy zespół wielodyscyplinarny, obejmujący nie tylko ośrodki diagnostyczne, ale również specjalistów leczących - czyli chirurgów, radioterapeutów, onkologów klinicznych, rehabilitanta, psychologa; mamy dedykowanego patologa i pielęgniarki koordynujące leczenie pacjentów onkologicznych - powiedziała dr Hodorowicz-Zaniewska.

- Zostały wyremontowane pomieszczenia, zakupiono nowy sprzęt, tak że w tej chwili możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy gotowi do leczenia na światowym poziomie - podkreśliła lekarka.

Jak poinformowała, w centrum już obecnie leczonych jest ok. 300 pacjentek rocznie, a liczba ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Szacuje się, że rocznie ok. 1,5 tys. pacjentek w Małopolsce ma rozpoznanego raka piersi.

- Na świecie już od wielu lat jest tendencja do tego, aby system opieki nad pacjentką z rakiem piersi był zorganizowany w formie tzw. Breast Unitu, czyli jednostki, która kompleksowo zajmuje się i diagnostyką, i leczeniem. Jak pokazują doświadczenia krajów Europy Zachodniej i USA, wyniki leczenia w takich ośrodkach są o 10-15 proc. lepsze niż w takich rozproszonych miejscach - poinformowała koordynator.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH