W Centrum Onkologii w Gliwicach powstała pracownia radiologii zabiegowej Zabiegi embolizacji i chemoembolizacji będą dostępne przede wszystkim dla pacjentów z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby. Fot. CO-Instytut w Gliwicach

Pracownię radiologii zabiegowej i Interwencyjnej otwarto w piątek (4 listopada) w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Wyposażona w nowoczesny system angiograficzny pracownia otwiera nowe możliwości leczenia chorych na nowotwory.

- Mamy trzy podstawowe metody leczenia nowotworów: chirurgia, radioterapia i chemioterapia. W tej chwili dodajemy nową grupę metod, jaką są metody radiologii zabiegowej, interwencyjnej, czyli małoinwazyjne metody miejscowego niszczenia nowotworów - powiedziała podczas konferencji prasowej kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej gliwickiej placówki prof. Barbara Bobek-Billewicz.

- Chodzi o zniszczenie guza nowotworowego - czy to metodą embolizacji, a więc zamknięcia dopływu krwi do tego guza, czasem z podaniem chemioterapeutyku czy izotopu, albo zniszczenia tego guza metodą ablacji - dodała.

Nowe metody terapii będą ważnym uzupełnieniem stosowanego obecnie leczenia onkologicznego. Chorzy będą kwalifikowani do tych zabiegów przez wielodyscyplinarny zespół lekarzy składający się z onkologów klinicznych, radioterapeutów, chirurgów i radiologów interwencyjnych, którzy wspólnie wybiorą optymalne leczenie dla danego chorego.

- Z punktu widzenia Centrum Onkologii to inwestycja bardzo istotna dlatego, że rozszerza naszą możliwość leczenia pacjentów. Gama zabiegów, które możemy zastosować w tej pracowni, jest naprawdę szeroka, ale teraz trzeba sobie uzmysłowić, jak te zabiegi mają być wkomponowane w całość leczenia  - powiedział dyrektor gliwickiego szpitala prof. Krzysztof Składowski. Jak wyjaśnił, tego typu leczenie najczęściej nie wystarcza pacjentowi, dlatego trzeba je kojarzyć z odpowiednimi metodami.

- Ta metoda dopiero zyskuje sobie miejsce w arsenale środków onkologicznych. Była stosowana od dawna, ale w zasadzie w ośrodkach, które bardziej zajmowały się badaniami naukowymi niż rutynowym stosowaniem w zwalczaniu raka. Teraz technologia poszła o tyle naprzód, że pozwala na masowe użycie tej radiologii - dodał.

Lekarze przypuszczają, że największą grupę pacjentów nowej pracowni będą stanowić chorzy z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami wątroby. Metoda pozwala m.in. na wydłużenie życia chorych z przerzutami.

- Możemy niszczyć przerzuty nowotworowe u chorych, którzy innymi metodami nie potrafią osiągnąć odpowiedzi i przedłużenia przeżycia. Tutaj pojedyncze przerzuty będzie można leczyć, o ile nie będzie ich za dużo - zaznaczył prof. Składowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH