W 2015 r. rusza "szybka ścieżka" dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu

Nielimitowane świadczenia związane z diagnostyką i leczeniem nowotworów złośliwych w ramach karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz "szybka ścieżka" dla osób z podejrzeniem raka - to najważniejsze zmiany, które od 1 stycznia wprowadzi pakiet onkologiczny.

Pierwszym krokiem do diagnostyki i leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który przeprowadzi dokładny wywiad, oceni dolegliwości pacjenta i w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań.

Jeśli na tej podstawie stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, skieruje pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub do onkologa. W tym celu lekarz POZ wystawi pacjentowi nie skierowanie, ale kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego - tzw. zieloną kartę.

Kartę taką będzie mógł wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Pacjent może otrzymać "zieloną kartę" również w szpitalu - jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty będzie potwierdzenie diagnozy.

W karcie znajdą się rubryki, które będą wypełniać właściwi lekarze na poszczególnych etapach procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Chodzi o to, aby informacje o pacjencie znajdowały się w jednym miejscu. Będą to m.in.: wykaz wykonanych pacjentowi badań diagnostycznych, diagnoza, informacja o stopniu zaawansowania chorób - w przypadku rozpoznania nowotworu oraz plan leczenia.

Karta będzie własnością pacjenta i będzie w niej udokumentowany cały proces diagnostyki i leczenia, aż do powrotu pacjenta do lekarza POZ po zakończeniu terapii. Świadczeniodawca będzie miał obowiązek nieodpłatnie przekazać pacjentowi oryginał karty oraz przechowywać jej kopię.

Będzie ona uprawniała do leczenia nieobjętego limitami zawartymi w kontraktach NFZ z placówkami.

W czasie pierwszych 5 tygodni pacjent będzie musiał trafić do specjalisty - maksymalny czas oczekiwania na taką wizytę to 2 tygodnie. Później zostaną mu wykonane badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki wstępnej.W czasie kolejnych 4 tygodni pacjent wykona badania zlecone przez lekarza specjalistę w ramach diagnostyki pogłębionej. Na ich podstawie lekarz określi stopień zaawansowania choroby.

Aby szybka terapia onkologiczna uwzględniała potrzeby związane ze specyfiką choroby danego pacjenta, przewidziano jeden dodatkowy tydzień na rozpoczęcie diagnostyki pogłębionej. Jest to czas na organizację przejścia pacjenta z jednej placówki ochrony zdrowia do drugiej, jeśli okaże się, że diagnostyka tego wymaga.

Pacjenci z "zieloną kartą" będą zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, tak aby nie "czekali" w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

Pacjent po postawieniu diagnozy trafi do konsylium, którzy opracują na podstawie wyników jego badań indywidualny plan leczenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH