Nadrzędny NIO jako część sieci
Patrząc na doświadczenia amerykańskie Narodowy Instytut Onkologii powinien być nadrzędną częścią większego systemu, czyli sieci onkologicznej. W Stanach Zjednoczonych sieć onkologiczną tworzą regionalne centra onkologii (cancer comprehensive centers), które ściśle współpracują z centralnym instytutem. Taki model organizacji działa w Stanach już blisko 80 lat, a jego skuteczność odzwierciedlają lepsze niż w Polsce wyniki 5-letnich przeżyć pacjentów.

W Polsce w każdym województwie mamy przynajmniej jeden taki ośrodek, który mógłby pełnić rolę jednostki koordynującej na poziomie regionalnym. To dawałoby szansę na skuteczne wdrażanie wytycznych NIO oraz sprawne monitorowanie i kontrolowanie ścieżki pacjenta onkologicznego.

Należy pamiętać, że onkologia to system naczyń połączonych (podobnie jak cały system ochrony zdrowia). Warunkiem dla jej optymalnego rozwoju i racjonalnego wydatkowania publicznych środków jest istnienie map potrzeb zdrowotnych. Dlatego mapy powinny być podstawą wszystkich procesów decyzyjnych dotyczących onkologii: od nowych inwestycji, zakupu sprzętu, po kontraktowanie nowych świadczeń. Tylko konsekwentne stosowanie map zapobiegnie niewłaściwej alokacji publicznych środków oraz nieracjonalnemu rozmieszczeniu zasobów.

Czytaj także: Powstanie Narodowy Instytut-Onkologiczny? Są głosy za i przeciw

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH