Trzecia generacja leków w zaawansowanym raku piersi - są zalecenia, jest rekomendacja

Rak piersi to nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu sutkowego. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w ostatnich latach w Polsce na raka piersi zachorowało ok. 14.5 tys. kobiet. W ostatnim czasie pojawiły się nowe opcje terapeutyczne w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2-dodatniego, oparte na różnych kombinacjach leków.

Typowe objawy raka to wyczuwalny palpacyjnie guz piersi, zmiana wielkości, kształtu lub sprężystości sutka, wyciągnięcie skóry lub brodawki, zmiany skórne w brodawce wokół niej, wyciek z brodawki (zwłaszcza krwisty), zaczerwienienie i zgrubienie skóry (objawy "skórki pomarańczy”), poszerzenie żył skóry sutka, owrzodzenie skóry stuka i powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.

Choroba społeczna
To, co za każdym razem podkreślają chorzy na raka i ich rodziny, to fakt, iż choroba nowotworowa jest problemem społecznym. W dodatku obniża się średnia wieku kobiet, u których nowotwór jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium. To powoduje, że obok negatywnych efektów choroby, jakimi są zwiększone wydatki medyczne i niemedyczne oraz spadek dochodów z powodu ograniczenia zdolności do pracy, mamy również do czynienia ze stratami dla gospodarki kraju z powodu przedwczesnej śmierci kobiet aktywnych zawodowo.

- Koszy choroby nowotworowej nie ograniczają się tylko do wydatków płatnika, ale ponoszone są także przez pacjentów i ich rodziny oraz przez całe społeczeństwo - przypomniał Stefan Bogusławski, prezes firmy konsultingowej Sequence, podczas styczniowego seminarium "Innowacje w leczeniu raka piersi – ocena dostępności w Polsce”.

Według wyliczeń eksperta, obciążenie finansowe jest szczególnie widoczne w przypadku młodszych pacjentek (poniżej 45 lat) – średni roczny koszt choroby ponoszony przez pacjentkę z tej grupy wiekowej wyniósł w 2012 roku 20,8 tys. złotych, co stanowi 69 proc. wartości przeciętnego rocznego wynagrodzenia netto w tym okresie.

Coraz lepsze metody diagnostyczne i leczenie powodują, że w wielu przypadkach śmiertelna dotąd choroba nowotworowa stała się przewlekłym schorzeniem. Wydłuża się nie tylko długość życia osób, które wygrały walkę z rakiem, ale spada też umieralność.

- Rak piersi nie musi być stratą, może być zyskiem. Wiele osób chorych na raka, których diagnoza i rokowania nie były najlepsze, wróciło do pracy i doskonale zafunkcjonowało ponownie w swoim środowisku - powtarza niestrudzenie od lat Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".

Typ HER2 dodatni
Rodzaj leczenia farmakologicznego zależy on od cech biologicznych nowotworu, które wpływają na jego proliferację oraz zdolność dawania przerzutów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH