Towarzystwa onkologiczne piszą do decydentów ws. pakietu

W liście do premier, ministra zdrowia i prezesa NFZ zarządy towarzystw naukowych związanych z diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie funkcjonowaniem pakietu onkologicznego.

Uważają, że rozwiązania zawarte w pakiecie zwiększyły jedynie biurokratyzację systemu, natomiast nie wpłynęły na jakość diagnostyki i leczenia onkologicznego w Polsce.

Wskazują w liście, że pozytywne założenia i elementy pakietu, takie jak konsylia wielospecjalistyczne, koordynacja opieki, odchodzenie od szpitalnego na rzecz ambulatoryjnego modelu leczenia, czy zwiększenie udziału lekarzy rodzinnych w opiece onkologicznej, które były postulowane także przez towarzystwa onkologiczne, zostały całkowicie zdominowane przez restrykcyjny system kontroli rozliczeń, który nie służy merytorycznej opiece nad pacjentem.

''W naszej opinii konieczna jest radykalna zmiana zapisów administracyjnych regulujących funkcjonowanie systemu opieki onkologicznej w Polsce, przede wszystkim głębokie przeobrażenie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która wbrew pierwotnym założeniom, nie służy pomocy chorym, a jest głównie narzędziem rozliczeniowym NFZ, oraz zniesienie ryczałtowości diagnostyki onkologicznej, modyfikacja systemu informatycznego i wprowadzenie standardów diagnostyczno-terapeutycznych w nowotworach'' - czytamy w liście.

Zarządy towarzystw onkologicznych deklarują gotowość do merytorycznej współpracy przy przygotowaniu rozwiązań, które pozwolą osiągnąć ten cel.

Czytaj też: Onkolodzy: potrzeba szybkich zmian w pakiecie onkologicznym

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH