Terapia raka jajnika: HIPEC daje przedłużenie okresu wolnego od nawrotu choroby

Wydaje się, że chemioterapia dootrzewnowa w warunkach hipertermii (HIPEC) jest obiecującym postępowaniem, mogącym odmienić losy chorych na raka jajnika - mówi prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Według danych epidemiologicznych, w roku 2011 odnotowano w Polsce ponad 3,6 tys. zachorowań na raka jajnika i ponad 2,5 tys. zgonów z tego powodu. Bez wątpienia jest to najgorzej rokujący nowotwór złośliwy spośród wszystkich rozwijających się w obrębie narządów płciowych kobiecych. Rak jajnika jest trudny do rozpoznania i bardzo trudny do leczenia, dlatego każdy przełom w terapii witany jest z nadzieją na poprawę sytuacji. Dotyczy to także HIPEC, procedury, która składa się z operacji cytoredukcyjnej i następowej podaży do jamy otrzewnej chemioterapi w warunkach hipertermii.

Metoda ta może być stosowana głównie u chorych z nawrotowym rakiem jajnika (nawrót choroby co najmniej po roku od leczenia pierwotnego ze względu na tzw. platynowrażliwość, która związana jest z lepszą odpowiedzią na  HIPEC). Późne wznowy po kilku rzutach chemioterapii także kwalifikują się do tego leczenia pod warunkiem spełnienia ścisłych kryteriów. Trzecią grupą pacjentek, bardzo obiecującą, są chore, w przypadku których podczas operacji pierwotnej ze względu na duże zaawansowanie nie jesteśmy w stanie dokonać kompletnego usunięcia masy nowotworu (brak widocznych ognisk w ocenie makroskopowej). Wówczas, po pobraniu wycinków i ustaleniu rozpoznania na podstawie badania histopatologicznego, podajemy chemioterapię neoadjuwantową. Te pacjentki, którą na nią odpowiedzą, kwalifikują się do następowej operacji cytoredukcyjnej, połączonej z HIPEC.

Obecnie wyłoniła się czwarta grupa, obejmująca pacjentki, u których w trakcie leczenia guzów jajnika stosowana jest laparoskopia, a zmiany te nieoczekiwanie okazują się być śródoperacyjnie nowotworem złośliwym - w tych sytuacjach uszkodzenie torebki guza prowadzi do rozsiewu śródotrzewnowego, co wiąże się z natychmiastowym pogorszeniem rokowania. Dlatego coraz więcej mówi się obecnie, że w takich przypadkach podanie chemioterapii dootrzewnowej w warunkach hipertermii jest zabezpieczeniem dla tych chorych.

Najistotniejszym elementem warunkującym powodzenie procedury HIPEC jest prawidłowy dobór pacjentek do tej metody. Kwalifikacja musi być zespołowa, jako że w onkologii nie ma miejsca na jednoosobowe decyzje. Nie może się ona odbywać na podstawie  samego wyniku badań obrazowych, ale podejmowana musi być w gronie specjalistów: ginekologa onkologa, radiologa, chirurga onkologa uczestniczących w analizie  przebiegu badania spiralnej tomografii komputerowej z kontrastem lub/i badań rezonansu magnetycznego oraz PET/CT (badania te muszą być aktualne to znaczy wykonane w ciągu miesiąca).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH