Terapia personalizowana w raku płuca: specjaliści o znaczeniu badań molekularnych

Ze względu na rosnącą dostępność leków stosowanych w terapii nowotworów płuca, których działanie zależy od obecności lub braku danej zmiany genetycznej, coraz istotniejsze staje się określenie histologicznego typu nowotworu oraz wykonanie testów molekularnych w kierunku konkretnych zmian genetycznych - podkreślają specjaliści.

W środę (20 marca) podczas spotkania w warszawskim Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie poświęconego nowoczesnej terapii personalizowanej w raku płuca, eksperci zwracali uwagę na znaczenie badań molekularnych, jako podstawy doboru optymalnego leczenia oraz wagę współpracy wielu specjalistów, w tym ścisłego współdziałania patologów i biologów molekularnych.

- Rak płuca diagnozowany jest w Polsce we wczesnym stadium, tj. operacyjnym, zaledwie w około 16 proc. przypadków. Resztę stanowią raki zaawansowane, tj. nie kwalifikujące się do leczenia chirurgicznego. 5-letnie przeżycia uzyskuje się tu zaledwie u 10-15 proc. chorych - mówił prof. Tadeusz Orłowski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuca, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej.

Potrzebna współpraca

- W diagnostyce nieoperacyjnego raka płuca konieczna jest współpraca sprawnie działającego zespołu. Chirurg klatki piersiowej pobiera materiał i przekazuje patologowi. Ten rozpoznaje nowotwór, określa jego cechy i przekazuje reprezentatywną tkankę biologowi molekularnemu w celu wykonania oznaczeń genetycznych. Klinicysta otrzymuje informację o konkretnych zaburzeniach i dobiera odpowiednie leczenie - dodał  specjalista.

Prof. Włodzimierz Olszewski, konsultant w dziedzinie patologii nowotworów w COI przypomniał, że zadaniem patomorfologa jest rozpoznanie nowotworu i określenie jego typu i podtypu histologicznego, a następnie ocena profilu genetycznego pobranej tkanki nowotworowej, potwierdzająca lub wykluczająca obecność danego zaburzenia  genetycznego, dla którego opracowano dedykowane leczenie. Zwrócił także uwagę, że nie istnieje jedna wspólna metoda diagnostyczna odpowiednia dla wszystkich typów zaburzeń genetycznych, dlatego jest to proces złożony.

Nowe wymagania
- W związku z wprowadzeniem leków stosowanych w terapii celowanej, diagnostyka patomorfologiczna raka płuca zmieniła się w sposób istotny. Do 2010 r. wymogiem było rozpoznanie raka i różnicowanie pomiędzy rakiem drobnokomórkowym i pozostałymi typami histologicznymi. Obecnie niezbędne jest dokładne określenie typu histologicznego i wykazanie lub wykluczenie zaburzeń genetycznych, co jest konieczne do ustalenia odpowiedniego leczenia. Dlatego patomorfolog wybiera i zabezpiecza materiał, a następnie przekazuje go do badań molekularnych - wyjaśniał ekspert.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH