Ten projekt ma zmienić polską onkologię. Czy powstanie "superinstytut"?

W Ministerstwie Zdrowia czeka na akceptację projekt utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii. Autor koncepcji prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie jest przekonany, że najszybciej można stworzyć taki instytut na bazie dwóch istniejących już warszawskich ośrodków: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Upływający czas, w jego ocenie działa na niekorzyść pacjentów.

Narodowy Instytut Onkologii i Hematologii miałby pełnić, wzorem podobnych instytutów działających czy to w Holandii, czy w Stanach Zjednoczonych, nadrzędną rolą wobec pozostałych ośrodków onkologicznych. Opracowywałby wytyczne, na podstawie których prowadzono by działania profilaktyczne, diagnostykę i także leczył nowotwory.

Tak najprościej i najszybciej
Oprócz tego instytut przygotowywałby strategie edukacyjne dla ośrodków onkologicznych. Miałby tam też powstawać wytyczne, na podstawie których określano by poziom referencyjny poszczególnych ośrodków, czyli ustalano swojego rodzaju pozycję w rankingu szpitali i oddziałów onkologicznych w Polsce. W ten sposób instytut wpływałby na finansowanie poszczególnych placówek z budżetu NFZ. Im bowiem wyższy poziom referencyjny, tym lepiej byłaby wyceniana procedura.

Z uzasadnienia do projektu prof. Warzochy wynika, że połączenie Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w celu utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii o statusie państwowego instytutu badawczego jest dzisiaj najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem, jeśli chcemy poprawić jakość leczenia chorób nowotworowych.

W ocenie dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oba wskazane do połączenia ośrodki spełniają wymogi światowe dotyczące świadczenia opieki zdrowotnej i są wiodącymi w Polsce jednostkami onkologicznymi i hematologicznymi prowadzącymi działalność leczniczą, naukową i edukacyjną. W obu instytutach - jako jedynych w kraju - istnieje możliwość optymalnej kooperacji miedzy klinicystami i przedstawicielami nauk podstawowych.

Dodatkowo, jak stwierdza prof. Warzocha oba instytuty, będące głównymi ośrodkami w Polsce prowadzącym szkolenia kadr medycznych w onkologii i hematologii, są w dobrej kondycji finansowej.

Konsultant krajowy jest „za”

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH