Ta liczba zachorowań wymaga zdecydowanych działań

I Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest naszą odpowiedzią na stały i bardzo znaczący wzrost zachorowań - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Otolaryngologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinowskiego w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

Rynek Zdrowia: - Z publikowanych danych wynika, że - jeśli chodzi o nowotwory głowy i szyi - trendy epidemiologiczne są niekorzystne: zachorowań jest coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że prędko się to nie zmieni.

- Prof. Wojciech Golusiński:
- O ile jeszcze w 2005 r. liczba zachorowań pozostawała w Polsce na poziomie około 7,5 tys., to już w 2008 r. wzrosła do blisko 10 tys. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 r. złośliwe raki głowy i szyi stanowiły 9 proc. zachorowań u mężczyzn i 5 proc. u kobiet. W populacji mężczyzn 63 proc., a w populacji kobiet 48 proc. rozpoznanych nowotworów głowy i szyi występuje u osób w wieku 45-64 lat.

Ponadto z danych wynika, że w ciągu najbliższych 20. lat częstotliwość zachorowań na te nowotwory będzie znacząco wzrastać przy malejącej tendencji do występowania pozostałych chorób nowotworowych.

W Europie nowotwory głowy i szyi rozpoznawane są u 143 tys. osób rocznie, przy czym przeżycia pięcioletnie wynoszą nie więcej, niż 50 proc. Jeśli chodzi o wyniki leczenia w Polsce, nie są one - na tle innych krajów europejskich - imponujące. Generalnie: współczynnik umieralności jest na naszym kontynencie i w naszym kraju wysoki. Warto dodać, że u połowy chorych pojawia się wznowa, a wówczas nie przeżywają oni z reguły okresu dłuższego niż 5-9 miesięcy.

- Dlaczego wyniki leczenia tych nowotworów są tak złe?


- Wynika to głównie z faktu, iż polscy pacjenci zgłaszają się do leczenia zbyt późno, często z trzecim lub czwartym stopniem zaawansowania choroby. Przyczyną jest brak świadomości, że utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie objawy, takie jak ból gardła, przewlekła chrypka, problemy z przełykaniem, pieczenie języka i zmiany w jamie ustnej, guz na szyi oraz jednostronna niedrożność nosa lub/i krwawy wyciek na nosa powinny skłonić do wizyty u laryngologa i badań po kątem choroby nowotworowej.

Jak wiele jest do zrobienia w zakresie świadomości nie tylko Polaków, ale także innych społeczeństw europejskich, pokazały najlepiej wyniki przeprowadzonego w 2011 r. międzynarodowego badania ankietowego "About Face". Okazało się, że ponad 75 proc. ankietowanych nie miało podstawowych informacji na temat nowotworów krtani, jamy ustnej, gardła środkowego, tarczycy, warg, języka gruczołów śliniankowych czy jamy nosowej, a nowotwory głowy i szyi kojarzyło głównie z guzami mózgu, które do tej grupy akurat nie należą.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH