Szpitale specjalistyczne o strategii walki z rakiem

Polska Unia Szpitali Specjalistycznych (PUSS), działająca w ramach Konfederacji Lewiatan, przekazała prof. Jackowi Jassemowi, koordynatorowi projektu strategii walki z rakiem 2015-2024, rekomendacje do projektu.

W tym roku kończy się poprzednia 10-letnia perspektywa strategii zwalczania chorób nowotworowych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i nie ma jak dotąd nowego projektu - przypomina PUSS.

W Polsce każdego roku notuje się ok. 150 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Polska onkologia, a przede wszystkim osoby chore na nowotwory, potrzebują długofalowej i skoordynowanej strategii, która poprawi zarówno wskaźniki zachorowalności, umieralności, ale i jakość życia chorych na nowotwory.  

"Odnosząc się do poszczególnych celów i działań strategii, chcielibyśmy podkreślić, że powodzenie zaproponowanej Strategii WzR w dużej mierze zależeć będzie od bezpośredniej efektywnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również intensywnych prac legislacyjnych na poziomie parlamentarnym, umożliwiających formalno-prawne wdrożenie proponowanych rozwiązań" - informuje PUSS.

Istotne jest to, że w założeniach Strategii WzR podkreśla się rolę opieki koordynowanej w onkologii, która stanowi podstawę współczesnego podejścia do leczenia chorób nowotworowych, aczkolwiek opisywany na tym etapie przygotowania dokumentu model koncentruje się przede wszystkim na działaniach medycznych, a mógłby dodatkowo bardziej szczegółowo uwzględniać inne obszary pomocowe.

"Pozytywnie pod tym względem, należy przyjąć propozycje tworzenia centrów kompetencji, takich jak rak piersi, płuca, gruczołu krokowego, czy jelita grubego. Warto byłoby zacząć budowanie tych centrów w oparciu o już funkcjonujące i przygotowane do kooperacji placówki (zarówno te, które mają już umowę z NFZ, jak i te które rozpoczęły już działalność i zabiegają o kontrakt). Bez wątpienia polska onkologia, potrzebuje również centrów doskonałości, do których będą mogli zgłaszać się lub być kierowani pacjenci wymagający specyficznego leczenia lub osoby chorujące na nowotwory rzadkie" - czytamy w rekomendacjach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH