Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry. Średni czas przeżycia od momentu rozpoznania przerzutów to około 6 miesięcy. Specjaliści wskazują na problemy z dostępem polskich pacjentów do nowoczesnych terapii.

- Obecnie rozpoznaje się ok. 2500 nowych przypadków czerniaków rocznie. Około 40% chorych z tej grupy umiera, głównie z powodu późnego rozpoznania. Przebieg czerniaka powoduje, że indywidualne ubieganie się pacjentów w fazie rozsiewu o leczenie, oczekiwania na odpowiedzi z NFZ lub zbiórki pieniędzy, kończy się zgonem zanim otrzymają szansę terapeutyczną - tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Profesor zaznacza, że niezwykle ograniczony dostęp pacjentów z zaawansowanym czerniakiem do nowoczesnych terapii, staje się co raz bardziej palącym problemem: - W mediach pojawiają się apele osób, która na własną rękę próbują finansować swoje leczenie, aby przedłużyć swoje życie, nie widząc alternatywnych szans terapeutycznych.

- Obecnie zarejestrowane są dwa nowe leki w terapii zaawansowanego czerniaka - ipilimumab i wemurafenib. Tylko ipilimumab może być stosowany w ramach chemioterapii niestandardowej, jednak procedura ta nie zabezpiecza pacjentów i nie daje im gwarancji uzyskania leczenia - mówi prof. Piotr Rutkowski.

Do tej pory w całej Polsce trzy oddziały NFZ wydały zgody na finansowanie immunoterapii ipilimumabem kliku pacjentów i to jedynie w części. Zmiana sytuacji chorych może nastąpić poprzez przyjęcie programu lekowego dla Yervoy (ipilimumab). Tymczasem program ten, pomimo pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, wydanej już ponad 3 miesiące temu, nadal nie doczekał się podpisu ministra zdrowia.  

Program lekowy dla ipilimumabu ma uprościć, a przede wszystkim przyspieszyć ścieżkę włączania pacjenta do nowoczesnej immunoterapii. Dodatkowym argumentem za skutecznością ipilimumabu, mogą być ostatnie badania przedstawione podczas Kongresu European Society for Medical Oncology - ESMO 2012, które wskazują, iż po zastosowaniu immunoterapii u 19% pacjentów uzyskano wieloletnie przeżycia (4- i 5-letnie).
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH