Świętokrzyskie: prawie 16,5 mln zł dla centrum onkologii na zakup sprzętu ŚCO jest czołowym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych w naszym województwie. Trafia tam ponad 50 proc. chorych z regionu. Fot. Materiały prasowe

Najnowocześniejsza stacja mammograficzna i ultrasonograf umożliwiający lokalizację guzów w trakcie zabiegów - to część urządzeń, które zakupi Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Koszt inwestycji wyniesie 24,7 mln zł, z czego 16,4 mln zł będzie pochodzić ze środków UE.

Poza stacją mammograficzną wraz z oprogramowaniem i ultrasonografem do zabiegów laparoskopowych szpital kupi stół do biopsji mammotomicznej, co umożliwi dokładniejsze i szybsze pobieranie wycinków do badania, aparat rentegonwski z fluoroskopią (pozwalający również na badania dynamiczne), respiratory, videobronchoskop (urządzenie do badania górnych dróg oddechowych), holter ciśnieniowy (przyrząd do monitorowania ciśnienia krwi) i gastroskop video HDTV.

Jak podkreślił marszałek województwa Adam Jarubas, "wyposażenie ŚCO w te nowoczesne urządzenia poprawi zarówno efektywność, jak i dostępność leczenia onkologicznego".

- ŚCO jest czołowym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych w naszym województwie, ponieważ obsługuje ponad 50 proc. chorych z regionu. Poprawa wyposażenia przyspieszy diagnostykę i wdrożenie efektywnego leczenia dla tak dużej liczby pacjentów. Zwłaszcza że niestety liczba osób z chorobami nowotworowymi wciąż wzrasta - dodał.

Pieniądze pochodzą z działania "Infrastruktura społeczna i zdrowotna" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W ramach konkursu adresowanego do jednostek ochrony zdrowia zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły trzy wnioski, z których dwa zostały zaakceptowane pod względem formalnym i przeszły do oceny merytorycznej. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało tylko ŚCO, ponieważ drugi z wniosków, złożony przez Szpital Specjalistyczny Świętego Ducha w Sandomierzu, nie uzyskał wymaganej liczby punktów.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH