Świętokrzyskie Centrum Onkologii zawozi pacjentki na badania W sobotę z bezpłatnego dowozu na badania do ŚCO i z powrotem skorzystała grupa mieszkanek Buska – Zdroju. Fot. ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaoferowało pacjentkom bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Robimy wszystko, żeby przekonać do tych badań, bo zgłasza się na nie bardzo mało kobiet - mówi dyrektor ośrodka prof. Stanisław Góźdź.

Jak wynika z danych świętokrzyskiego oddziału NFZ, w pierwszym półroczu 2017 roku mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wykonało tylko około 38 proc. uprawnionych do tego mieszkanek województwa świętokrzyskiego, a cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy tylko nieco ponad 20 procent.

- Robimy wszystko, żeby przekonać panie, że warto wykonywać profilaktyczną mammografię i cytologię, bo zgłaszalność na te badania jest bardzo niska. Takie zaniedbanie swojego zdrowia przekłada się na późne wykrywanie nowotworów, w zaawansowanym stadium - tłumaczył inicjatywę ŚCO prof. Góźdź.

Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentek wynika, że kobiety nie badają się, bo: "lepiej nie wiedzieć", "jeszcze mi coś znajdą", "trudno dotrzeć na badanie", "nie mam czasu na czekanie w kolejkach", "wstydzę się".

- Dlatego postanowiliśmy zlikwidować wszystkie bariery w dostępie do badań, żeby już nie było wymówki, że nie np. ma czasu, nie ma z kim zostawić dziecka. Jeśli pani się zdecydowała, ŚCO puka do drzwi i jedziemy" - dodał prof. Góźdź.

ŚCO jako pierwszy szpital w Polsce zaoferował bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku od 25 do 59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy) oraz od 50 do 59 lat (profilaktyka raka piersi).

Wystarczy, że zbierze się grupa minimum 5 osób i zadzwoni na infolinie programu: 607 77 88 88 (mammografia) lub 609 99 00 33 (cytologia). Na czas badania pacjentki mogą zamówić też bezpłatną opiekę dla osoby niesamodzielnej (np. dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami). Po badaniach pacjentki otrzymują upominki przypominające o profilaktyce.

Ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych są realizowane w ramach prowadzonych przez ŚCO projektów "Żyj zdrowo - wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie" i "Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie", dofinansowanych z Funduszy Europejskich.

- W ramach tych projektów prowadzone są również spotkania edukacyjne w gminach, połączone z nauką czujności onkologicznej, zdrowego stylu życia, obserwacji swojego organizmu i samobadania piersi - podkreśliła rzecznik prasowy ŚCO Izabela Opalińska.

Bezpłatne spotkania są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Projekty będą realizowane do połowy 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH