Świętokrzyskie Centrum Onkologii: warsztaty z onkoplastyki i rekonstrukcji piersi W Kielcach zoraganizowano warsztaty z onkoplastyki i rekonstrukcji piersi. Fot. Archiwum

Kompleksowe leczenie raka piersi jest dostępne w Polsce tylko w trzech certyfikowanych przez SIS (Światowe Towarzystwo Senologiczne) ośrodkach Breast Unit. W jednym z nich - w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - zorganizowano VII Warsztaty Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej.

VII Warsztaty Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii były forum wymiany najnowszej wiedzy i doświadczeń w leczeniu raka piersi. Podczas warsztatów lekarze przeprowadzali amputacje podskórne z jednoczesną rekonstrukcją przy użyciu implantów i innych sztucznych materiałów. Mieli także szanse uczyć się rekonstrukcji po mastektomii i zabiegów symetryzacyjnych piersi, które są częścią nowoczesnego leczenia raka piersi.

W kursach brali udział chirurdzy onkolodzy ze szpitali klinicznych z całej Polski. Część praktyczną  uzupełniały wykłady ekspertów.

Onkoplastyka na świecie stała się tak samo ważna, jak samo usunięcie raka, ponieważ naczelną zasadą w chirurgii piersi jest dobro pacjentki. 

Jednakże kompleksowe leczenie raka piersi jest dostępne w Polsce tylko w trzech certyfikowanych przez SIS (Światowe Towarzystwo Senologiczne) ośrodkach Breast Unit: w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

To zdecydowanie za mało. Zgodnie z dyrektywą unijną do końca 2017 roku powinno być w naszym kraju 16 ośrodków Breast Unit, po jednym w każdym mieście wojewódzkim.

Nie najlepiej przedstawia się również w Polsce odsetek zabiegów oszczędzających. Zalecenia europejskie wskazują, że operacje oszczędzające mają stanowić 70-80 proc. wszystkich zabiegów chirurgicznych w leczeniu raka piersi.

Jak informuje dr Diana Hodorowicz - Zaniewska, kierownik Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi w Polsce, tylko w trzech operacje oszczędzające przekraczały 70 proc. i były to właśnie placówki akredytowane Breast Unit.

Organizatorem VII Warsztatów Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej (26-27 maja) było Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH