Świętokrzyski Rejestr Nowotoworów: jaka wykrywalność i wyniki leczenia? W regionie widać wyraźny spadek liczby zgonów na nowotwory. Fot. archiwum RZ

Z najświeższych danych Świętokrzyskiego Rejestru Nowotworów wynika, że pomimo wzrostu zachorowań na nowotwory złośliwe w regionie widać wyraźny spadek liczby zgonów. U pacjentów onkologicznych wciąż pierwszym zabójcą jest rak płuca.

Analizie i weryfikacji poddano zachorowania zarejestrowane w 2012 i 2013 roku. W 2013 roku w Świętokrzyskim zarejestrowano 5 441 zachorowań na nowotwory złośliwe (2 820 u mężczyzn i 2 621 u kobiet), to jest o 249 przypadków więcej niż w 2012 roku (wzrost o 4,8%).

- Nie jest to znaczący wzrost - ocenia dr Paweł Macek, kierownik Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Jak tłumaczy, na wzrost liczby rejestrowanych przypadków raka składa się kilka przyczyn: lepsza wykrywalność, starzenie się społeczeństwa regionu i wydłużanie się średniej długości życia (wiek jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe u osób dorosłych).

Dochodzą też czynniki cywilizacyjne, stres, zła dieta, używki, a przede wszystkim brak systematycznej aktywności fizycznej. Na podstawie wyników badania PONS przeprowadzonego w województwie świętokrzyskim w latach 2010 - 2011, nadwagę i otyłość obserwowano u 70 proc. uczestników.

Kobiety częściej się badają
- Można powtórzyć za profesorem Tadeuszem Pieńkowskim, że "grób kopiemy sobie papierosem, nożem i widelcem" - mówi dr Macek. Zaznacza, że rak zdarza się również prowadzącym zdrowy tryb życia, jednak ci chorzy trafiają do szpitala w lepszym stanie ogólnym i mają większe szanse na wyleczenie.

Wzrost liczby zachorowań dotyczył obu płci, ale częściej wykrywano nowotwór u kobiet (wzrost o 6,0%) niż u mężczyzn (3,7%). - Bo kobiety częściej się badają, chętniej korzystają z programów profilaktycznych - wyjaśnia dr Macek.

Z populacyjnych programów profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy korzysta w regionie świętokrzyskim ponad 40%kobiet uprawnionych do tego badania. Zgłaszalność na profilaktyczną kolonoskopię (badania dla kobiet i mężczyzn) nie przekracza 30%. Żeby programy spełniły swoje zadanie, powinno z nich korzystać 75% uprawnionych.

W 2013 roku współczynniki zachorowalności były zróżnicowane terytorialnie. W Świętokrzyskiem najwyższą zachorowalność na nowotwory złośliwe u mężczyzn obserwowano w powiecie pińczowskim, koneckim, staszowskim, najniższą - w powiecie kieleckim. U kobiet najwyższa zachorowalność była w powiatach: włoszczowskim, koneckim, pińczowskim, najniższa w powiecie kazimierskim. W mieście Kielce współczynnik zachorowalności kształtował się na poziomie średniej wojewódzkiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH