Strategia Walki z Rakiem w Polsce: pierwsza wersja dokumentu do konsultacji

Prace nad pierwszą wersją Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015 - 2024 weszły w końcową fazę - proces społecznych konsultacji. Rada Projektu Strategii zaprasza wszystkich zainteresowanych do wyrażenia opinii na temat zawartych w niej propozycji. Dokument został zamieszczony na stronie www.walkazrakiem.pl w czwartek (10 kwietnia).

Społeczne konsultacje potrwają do 25 maja br. Ostateczna wersja dokumentu zostanie przedstawiona pod koniec czerwca br.

Głównym celem Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 jest poprawa populacyjnych wskaźników zachorowalności i umieralności związanej z chorobami nowotworowymi w naszym kraju oraz jakości życia chorych na nowotwory.

Strategia obejmuje szeroki zakres zagadnień, od zdrowotnej edukacji społecznej, zapobiegania chorobom nowotworowym i ich wczesnego wykrywania, poprzez rozwój nauki i badań nad rakiem, do poprawienia opieki onkologicznej w trakcie choroby i po jej zakończeniu.

W centrum uwagi wszystkich proponowanych rozwiązań jest pacjent. Mają one usprawnić wczesne wykrycie choroby, ułatwić i przyspieszyć ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną, zapewnić najlepszy możliwy sposób leczenia, ułatwić rehabilitację fizyczną i psychiczną po leczeniu, poprawić jakość życia, ułatwić wyjście z choroby oraz wspierać zaspokajanie psychologicznych i społecznych potrzeb chorych.

Sprzyjać temu będą zwłaszcza: koordynacja wszystkich elementów walki z rakiem w skali całego kraju, oparta 
o znajomość potrzeb i zasobów, zastąpienie kosztownego modelu diagnostyki i leczenia, bazującego głównie na hospitalizacji oraz sprawniejszą i znacznie tańszą opieką w trybie ambulatoryjnym.

Chodzi także o usprawnienie struktury organizacyjnej systemu opieki onkologicznej na jej wszystkich etapach, wzmocnienie roli lekarzy POZ w profilaktyce, wstępnej diagnostyce i prowadzeniu pacjenta po zakończeniu onkologicznego leczenia, zniesienie limitowania onkologicznych świadczeń diagnostycznych i leczniczych, w powiązaniu z ich terminowością i wysoką jakością, powołanie koordynatorów opieki onkologicznej, wielodyscyplinarne planowanie leczenia według obowiązujących standardów i stałe podnoszenie wiedzy i kwalifikacji personelu medycznego.

Sygnatariusze Strategii z satysfakcją przyjmujęli uwzględnienie niektórych zawartych w niej rozwiązań w ogłoszonym 21 marca br. przez ministra zdrowia tzw. pakiecie onkologicznym, ale podkreślają jednocześnie, że sprawne wdrożenie tych zapowiedzi będzie wymagało starannego przygotowania aktów wykonawczych i dużego wysiłku organizacyjnego, a także konsultacji ze środowiskiem medycznym i pacjentami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH