Statyny a rozwój gruczołowego raka przełyku

Częstość występowania raka gruczołowego przełyku w ostatnich dekadach dramatycznie wzrosła. Nadal rokowanie u tych chorych jest złe. Wyniki badań wskazują, że przed zachorowaniem na raka gruczołowego przełyku mogą chronić statyny.

Celem naukowców z University of East Anglia, Norwich, Wielka Brytania, była ocena związku zależności występowania gruczołowego raka przełyku z przewlekłym przyjmowaniem statyn.

W tym celu autorzy badania przeprowadzili analizę publikacji z wynikami badań epidemiologicznych i eksperymentalnych dotyczących statyn i raka przełyku, zarchiwizowanych w elektronicznych bazach PUBMED i EMBASE.

W trzech badaniach eksperymentalnych odnotowano, że statyny hamują proliferację, indukują apoptozę i ograniczają zdolność przerzutowości komórek linii gruczołowego raka przełyku.   

Dodatkowa meta-analiza dwóch prospektywnych badań na kohorcie 1382 pacjentów, u których stwierdzono obecność „przełyku Barretta”, wykazała mniejsze ryzyko rozwoju gruczołowego raka przełyku związane z uprzednim przyjmowaniem statyn (ES = 0.53, p=0.001). W meta-analizie trzech innych prospektywnych badań na kohortach populacji generalnej ponad 35 tysięcy pacjentów również wykazano związek z mniejszym ryzykiem rozwoju raka przełyku, a przyjmowaniem statyn (ES = 0.86, p=0.001).  

W 2008 roku stwierdzono na świecie około 482 tysiące nowych zachorowań na raka przełyku i 400 przypadków śmierci z nim związanej. Rak przełyku zajmuje 5 i 8 miejsce wśród przyczyn umieralności w grupie mężczyzn i kobiet.

Do czynników ryzyka rozwoju gruczołowego raka przełyku należą: przełyk Barretta, starszy wiek, płeć męska, rasa kaukaska, jak również choroba refluksowa przełyku, otyłość, palenie papierosów, a także leki rozkurczające dolny zwieracz przełyku. Natomiast stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny, z ryzykiem rozwoju raka przełyku koreluje odwrotnie. Niemniej jednak etiologia gruczołowego raka przełyku nie jest całkowicie zrozumiana i inne czynniki mogą wiązać się z rozwojem tego raka.  

Autorzy badania zaznaczają, że w literaturze pojawiają się doniesienia wykazujące związek między przyjmowaniem statyn, a zmniejszeniem ryzyka rozwoju gruczołowego raka przełyku, jakkolwiek podkreślają potrzebę wykonania randomizowanych badań klinicznych potwierdzających tę hipotezę.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22716127
Aliment Pharmacol Ther. 2012 Aug;36(4):301-11.
Systematic review: potential preventive effects of statins against oesophageal adenocarcinoma.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH