Starsi pacjenci z agresywną postacią PBL bez możliwości skutecznego leczenia Uczestnicy spotkania podkreślali, że osoba starsza ma takie samo prawo do leczenia, jak każdy inny pacjent Fot. Archiwum

Polscy pacjenci z agresywną przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) nie mają możliwości skutecznego leczenia, w przeciwieństwie do chorych z innych krajów naszej części Europy. Pacjenci z Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, nie mają kłopotu z dostępnością terapii - mówili we wtorek (4 października) eksperci podczas konferencji w Warszawie.

Na problem zwróciła uwagę Fundacja Razem w Chorobie, wspólnie z Konsylium Pacjentów z Nowotworami Krwi oraz Stowarzyszeniem PBS i Fundacją Alivia w ramach kampanii "Życie mamy we krwi".

Przewlekła białaczka limfocytowa jest najczęściej rozpoznawanym typem białaczki u dorosłych (25-30 proc. wszystkich białaczek). Najczęściej chorują na nią mężczyźni. Według danych NFZ z 2015 r. mamy w Polsce ok. 10 tys. pacjentów zmagających się z PBL. Aż 70 proc. przypadków rozpoznawanych jest u osób pomiędzy 60. i 70. rokiem życia, problem dotyczy zatem głównie seniorów.

Prawo do leczenia
- Tym bardziej należy mówić o nim głośno, ponieważ brak dostępności skutecznych terapii wynika m.in. z kwestii mentalnych. Tymczasem wiek pacjenta nie powinien przesądzać o niczym: osoba starsza ma takie samo prawo do leczenia, jak każdy inny chory - podkreślił dr Leszek Borkowski z Fundacji Razem w Chorobie.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że starsi pacjenci nie są już w stanie poprawić swojej sytuacji materialnej na tyle, by pozyskać środki na zakup bardzo drogich leków lub leczenie za granicą. Nie są także w stanie samodzielnie upomnieć się o swoje prawa.

Dotyczy to zwłaszcza najstarszych osób, u których diagnozowana jest agresywna postać PBL. Rokowania są wówczas złe (przeżycie w granicach 3-4 lat), a jednocześnie nie istnieje w Polsce możliwość zahamowania rozwoju choroby poprzez podanie skutecznych, nowoczesnych leków.

- Tym większe znaczenie ma wykonywane co roku badanie morfologiczne krwi, dzięki któremu można wykryć chorobę na wcześniejszym etapie i skutecznie leczyć ją dostępnymi lekami - mówi Jacek Gugulski ze Stowarzyszenia PBS.

Rozpoznanie i leczenie
- 30-50 proc. pacjentów z PBL nie ma żadnych objawów i przewlekła białaczka limfocytowa rozpoznawana jest u nich właśnie przy okazji rutynowej morfologii - wskazuje dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Dr Sutkowski przypomina, że w 5-10 proc. przypadków zdarza się występowanie objawów, które pacjenci często składają na karb swojego wieku i lekceważą. Tymczasem nieustanne zmęczenie, osłabienie, ubytek masy ciała powyżej 10 proc. w ciągu sześciu miesięcy, stany podgorączkowe i nadmierna potliwość, zwłaszcza w nocy, powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH