Spotkanie w KPRM: powstanie sieć ośrodków referencyjnych w onkologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Fot./źródło: strona Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Zmiany w polskiej onkologii, m.in. powstanie sieci ośrodków referencyjnych zapowiedziano po spotkaniu przedstawicieli Fundacji Onkologicznej Alivia z szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beatą Kempą i wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem.

Konieczne zmiany w polskiej onkologii były tematem spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawicieli Fundacji Onkologicznej Alivia, wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza oraz minister Beaty Kempy.

- Omówiliśmy m.in. kwestię bardzo ograniczonej dostępności leków onkologicznych w Polsce, możliwość wprowadzenia świadczeń kompleksowych, wdrażanie systemu zarządzania w oparciu o dane oraz możliwość włączenia edukacji zdrowotnej do szkół - mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Resort zdrowia pracuje obecnie nad wieloma rozwiązaniami, które są zbieżne  z postulatami środowisk pacjenckich. Po pierwsze, toczą się prace nad świadczeniem kompleksowego leczenia raka piersi, którego wdrożenie jednak kilkukrotnie przekładano. Pacjenci wspólnie z ekspertami już zapowiadają prace nad kolejnymi podobnymi rozwiązaniami. Ich wprowadzenie pozwoliłoby wyłonić sieć wyspecjalizowanych ośrodków, które oferowałyby odpowiednią opiekę.

Po drugie, niebawem do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, która umożliwi uzależnienie finansowania opieki od efektywności i bezpieczeństwa w poszczególnych ośrodkach. Podczas spotkania w KPRM zapowiedziano, że system ten będzie uwzględniać monitorowanie opinii pacjentów.

Po trzecie, pod koniec roku minister zdrowia podejmie decyzję, czy w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych sfinansować tworzenie rejestrów klinicznych w onkologii, zgodnie z rekomendacją ekspertów, popieraną przez organizacje wspierające pacjentów onkologicznych.

Nie wszystkie problemy jednak zostały dostrzeżone przez resort zdrowia. Jak dotąd wciąż nie zaproponowano rozwiązania problemu wyjątkowo ograniczonej dostępności leków onkologicznych w Polsce.

Jak wynika z raportu Fundacji z marca br. ponad połowa leków rekomendowanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w ogóle dostępna dla polskich pacjentów. Kolejne 20-30% jest dostępna z ograniczeniami. Ostatnie pozytywne decyzje refundacyjne, chociaż korzystne dla pacjentów, nie zmieniają całego obrazu, w szczególności wobec przedłużania się prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej oraz dokumentem strategicznym polityki lekowej państwa.

- Minister poprosiła resort zdrowia o przygotowanie analizy jaki byłby koszt dostosowania list refundacyjnych do wytycznych towarzystw naukowych. Liczymy, że kolejnym krokiem będzie określenie ścieżki dojścia do tego stanu, krok po kroku - mówi Agata Polińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH