ONKOLOGIA

Palbociclib (Ibrance®) został zarejestrowany w UE w listopadzie 2016 r. do leczenia chorych na zaawansowanego miejscowo i uogólnionego raka piersi - przypomina dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Specjalistka wskazuje że na podstawie wyników randomizowanych badań klinicznych udowodniono, że lek jest skuteczny w odniesieniu do raków z obecnym receptorem ER (estrogenowym) przy braku zwiększonej ekspresji receptora HER2.
Dodaje, że palbociclib stosuje się w skojarzeniu z lekami hormonalnymi: inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem. Dodatkowo u kobiet w okresie przed menopauzą zaleca się dołączenie postępowania hamującego czynność jajników. Można zastosować farmakologiczna blokadę jajników (gosereliną) lub też zdecydować się na chirurgiczne usunięcie jajników.
- Palbociclib jest wysoce selektywnym, odwracalnym inhibitorem kinaz zależnych od cyklin (CDK) 4 i 6. Poprzez hamowanie aktywności CDK4/6, palbociclib zmniejsza proliferację komórek, blokując przejście cyklu komórkowego z fazy G1 do fazy S, przez co istotnie zmniejsza zdolność komórek nowotworowych do namnażania się - wyjaśnia dr Jagiełło-Gruszfeld.
Zaznacza, że lek stosuje się w formie doustnych kapsułek w dawce 125 mg/ dobę przez 21 dni, następnie 7 dni przerwy. O ile nie stwierdza się przeciwwskazań leczenie powinno być stosowane do czasu utraty kontroli choroby nowotworowej, czyli wystąpienia progresji raka.
- Na podstawie wieloośrodkowego, randomizowanego badania klinicznego 3 fazy udowodniono, że dodanie palbociclibu do letrozolu (inhibitor aromatazy), spowodowało wydłużenie mediany czasu do progresji choroby o ponad 10 miesięcy (PALOMA 2). W tym badaniu klinicznym uczestniczyły pacjentki chora na raka piersi, które do tej pory nie były leczone z powodu przerzutowego raka piersi - mówi specjalistka.
Podkreśla, że w innym badaniu klinicznym 3 fazy (Paloma 3) udowodniono, że palbociclib jest skuteczny również u tych chorych na hormonozależnego, HER2 neg raka piersi, które wcześniej otrzymywały już leczenie z powodu choroby przerzutowej ( w tym chemioterapię). Lek połączono w tym wypadku z fulwestrantem. Okazało się , że również w tej grupie chorych o wyraźnie gorszych rokowaniach udało się uzyskać dwukrotne wydłużenie czasu do progresji choroby nowotworowej.
- Należy podkreślić, że leczenie palbociclibem jest stosunkowo dobrze tolerowane. Poważne objawy uboczne zdarzają się rzadko. Najczęściej obserwuje się neutropenię, zakażenia, leukopenia, zmęczenie, nudności, zapalenie jamy ustnej, niedokrwistość, łysienie i biegunkę. Przy pojawieniu się objawów ubocznych można zmniejszyć dawkę dobową leku i nadal kontynuować terapię. Tylko o około 4% pacjentów objawy uboczne były powodem przerwania terapii - wskazuje dr Jagiełło-Gruszfeld.
- Reasumując: palbociclib jest jedną z bardzo skutecznych opcji leczenia raka piersi, możliwą do zastosowania przy rozpoznaniu najczęściej rozpoznawanego podtypu biologicznego (hormonozależny, HER2 neg) - podsumowuje.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- CZ18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- CZ18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 4 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 5 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych