Specjalista o przeżyciach w ostrej białaczce szpikowej

Nieleczona ostra białaczka szpikowa może spowodować zgon w ciągu zaledwie kilku dni. Aby ją odpowiednio wcześnie wykryć, warto robić badania krwi - powiedział dr hab. Grzegorz Basak z kliniki hematologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek (3 kwietnia) w Warszawie.

Dr Basak podkreślił, że ostra białaczka szpikowa występuje głównie u ludzi w wieku 65-68 lat, u których o powodzeniu leczenia decyduje wczesne jej wykrycie. Kłopot polega na tym, że wywołuje ona dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, rzadko z nią kojarzone nawet przez lekarzy.

Objawem ostrej białaczki szpikowej, która jest jedną z częstszych schorzeń hematologicznych, może być większa podatność na infekcje, takie jak angina, zapalenie płuc oraz zapalenie dróg moczowych. Chory ma wysoką gorączkę, odczuwa dreszcze i narzeka na złe samopoczucie.

- Bardziej miarodajna jest analiza krwi, ponieważ ostra białaczka szpikowa nie zdarza się przy prawidłowej morfologii - twierdzi dr Basak.

Zmiany we krwi, które wykrywa się tym badaniem, spowodowane są tym, że w organizmie chorego pojawiają się blasty, czyli młode komórki układu krwiotwórczego, normalnie nieobecne we krwi.

Blasty wypełniają szpik kostny co zaburza wytwarzanie białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Spada poziom czerwonych ciałek oraz płytek krwi. Z kolei białych krwinek jest za dużo, ich poziom może wzrosnąć dziesięcio-, a nawet stukrotnie, zatykając drobne naczynia krwionośne. Gdy zdarzy się to w naczyniach płucnych, dochodzi do zatoru płuc, zatkanie naczyń mózgu powoduje natomiast utratę przytomności. Jedynie wcześniejsze wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia może temu zapobiec.

Inne objawy ostrej białaczki szpikowej, to zaburzenia krzepnięcia, przerost dziąseł, wybroczyny i guzki na skórze, również mylone z innymi chorobami, a także powiększenie węzłów chłonnych, śledziony oraz wątroby.

W razie podejrzenia ostrej białaczki, trzeba jak najszybciej zgłosić się do kliniki lub oddziału hematologicznego.

- Konieczne jest wykonanie biopsji szpiku kostnego, najczęściej pobieranego w okolicy mostka, bo dzięki temu można ostatecznie potwierdzić występowanie tej choroby - podkreśla dr Basak.

W kolejnej fazie badań diagnostycznych ustala się zmiany w chromosomach pobranych komórek. Sprawdza się również jakie występują mutacje genetyczne. Dzięki tym badaniom można ustalić jakie są rokowania chorego i jaką metodą najlepiej go leczyć.

- Niestety, wciąż mamy duże trudności z leczeniem ostrej białaczki szpikowej, szczególnie u osób starszych, po 65 roku życia, którzy stanowią 80 proc. wszystkich pacjentów - wyjaśnia dr Basak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH