Specjaliści: w raku prostaty opornym na kastrację lekarz musi dysponować wieloma możliwościami terapii Efektywne leczenie wymaga dostępu do wielu specyfików, ponieważ nigdy nie wiadomo, który z nich będzie skuteczny Fot. Archiwum RZ

Wachlarz możliwości terapii raka gruczołu krokowego opornego na kastrację poszerzył się ostatnio o pięć nowych leków. Żaden z tych drogich specyfików nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia, jest jednak szansa na wydłużenie przeżycia o wiele miesięcy. Mimo to brak refundacji, a pacjenci i lekarze pytają dlaczego - mówi dr Elżbieta Senkus z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalistka zwraca szczególną uwagę na dwa nowe leki hormonalne działające na szlak receptora androgenowego: abirateron (dostępny w Polsce w ramach programu lekowego) oraz enzalutamid, który czeka na refundację.

Dr Senkus przypomina, że terapia enzalutamidem jest dostępna w większości krajów Europy, co tym bardziej frustruje polskich pacjentów i lekarzy.

- Około 4 tys. mężczyzn rocznie umiera w Polsce z powodu raka gruczołu krokowego opornego na kastrację, widać zatem, że grupa chorych, którzy potrzebowaliby nowych terapii hormonalnych, jest dość duża. Stąd właśnie opór płatnika - wskazuje specjalistka.

- Średni czas przeżycia od pojawienia się oporności na kastrację to ok. 30-40 miesięcy. Pacjenci żyją zatem długo i tym bardziej należy zadbać o maksymalne wydłużenie ich życia, nie tracąc przy tym z oczu jego jakości - zaznacza dr Senkus.

I wskazuje, że dobra jakość życia oznacza dla niej, że pacjent czuje się i funkcjonuje na co dzień tak, jak przed pojawieniem się problemu.

W ocenie dr n. farm. Leszka Borkowskiego, prezesa zarządu fundacji "Razem w chorobie", byłego prezesa URPL, możliwość wdrażania nowych terapii jest bardzo istotna z wielu względów.

- Z mojej 40-letniej praktyki farmakologicznej wypływa wniosek, że w leczeniu pacjentów z tą samą chorobą stosujemy różne leki. Jeśli chcemy zatem leczyć efektywnie, musimy mieć dostęp do wielu specyfików, ponieważ nigdy nie wiadomo, który z nich będzie skuteczny. Trzeba mieć ponadto arsenał propozycji na różne etapy choroby. Jeśli chodzi o nowotwór gruczołu krokowego, należy uwzględnić również i to, że szybko "nudzi się" on lekami i gdy dojdzie do uodpornienia na stosowaną terapię, warto mieć w zanadrzu kolejną - podkreśla ekspert.

Dr Senkus przypomina jeszcze jeden powód, dla którego lekarz powinien dysponować wieloma możliwościami terapii.

- Pacjenci z nowotworem gruczołu krokowego to zazwyczaj seniorzy, którzy przyjmują wiele specyfików także na inne choroby. Leki wchodzą w interakcję, a lekarz musi dysponować długą listą preparatów aby dostosować je do konkretnego chorego. Jednym słowem, musi mieć z czego wybrać - wyjaśnia specjalistka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH