Specjaliści pytają i dyskutują: co dalej z polską onkologią?

Odwołajmy się do zbiorowej mądrości lekarzy-onkologów, bo jest wiele zagadnień dotyczących organizacji leczenia nowotworów, których nikt bez naszego udziału nie rozwiąże - zaapelował do środowiska podczas sesji plenarnej III Kongresu Onkologii Polskiej prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).

Sesja plenarna wrocławskiego Kongresu (10-13 października 2012 r.) nosiła tytuł: "Co dalej z polską onkologią?" i odbyła się z udziałem konsultantów krajowych w dziedzinie: chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej oraz radioterapii.

Zdaniem profesora Jassema, poza niedostatkiem finansowania procedur, niedobrym zjawiskiem jest ekstensywny rozwój onkologii niepotrzebnie pochłaniający środki. Jako przykład podał hospitalizacje pacjentów, którzy z powodzeniem na okres wymagany zabiegami mogliby być umieszczani w hotelu, zamiast w dużo droższym (w przeliczeniu na koszt doby pobytu) szpitalnym łóżku.

Czas na namysł
W opinii prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, który odnosił się do informacji uzyskiwanych od konsultantów wojewódzkich, nie jest też właściwą praktyką przyznawanie przez płatnika kontraktów kolejnym ośrodkom onkologicznym, bez zasięgania opinii nadzoru specjalistycznego.

- Nas o zdanie się nie pyta - mówił profesor. Dodał: - Domagajmy się, by konsultanci, dyrektorzy ośrodków specjalistycznych także mieli wpływ na to gdzie będą powstawały kolejne, bo inaczej sieć szpitali onkologicznych nabierze chaotycznego wymiaru.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej poddał propozycję pewnych systemowych rozwiązań naprawczych. Jego zdaniem system wymaga: integracji i poprawy leczenia interdyscyplinarnego. Nadszedł też czas by zastanowić się nad powołaniem ośrodka, który będzie pełnił rolę Narodowego Instytutu Raka, na wzór amerykański.

Jak przyznali specjaliści, chory onkologicznie czuje się zagubiony w systemie. - Cóż z tego, że właściwie przeprowadzimy diagnostykę, jeśli chory miesiącami czeka na podjęcie leczenia, potem na rehabilitację, bądź trafia od ośrodka do ośrodka - poddawał pod rozwagę profesor Jacek Jassem.

I on - podobnie jak wielu innych specjalistów - polepszenie wyników terapii upatruje w zdecydowanym powrocie do leczenia wielodyscyplinarnego, które jednak w pełni można rozwinąć tylko w centrach doskonałości. Proponuje przy tym tworzenie centrów doskonałości na bazie tych ośrodków które istnieją.

- Tam chorym zajmą się: patomorfolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, czy chirurg, który wykonuje setki operacji. To doświadczony zespół powinien zaplanować racjonalnie leczenie - mówił prezes PTO, przypominając, że obecnie u zbyt wielu chorych podejmowane są dyskusyjne decyzje dotyczące terapii, bez wcześniejszej konsultacji w gronie specjalistów. - Potem już jest za późno na decydowanie - przestrzegał.

Potrzebny lobbing

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH