Specjaliści o skuteczności leczenia w raku płuca Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dz. onkologii klinicznej. Fot. PTWP

Polska jest wciąż na jednym z pierwszych miejsc w UE pod względem zachorowalności i umieralności na raka płuca - alarmowali w czwartek (28 kwietnia) specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Według przedstawionego podczas spotkania raportu "Obraz raka płuca w Polsce" - opracowanego przez firmę HealthQuest - jeśli chodzi o zachorowalność na raka płuca w przeliczeniu na liczbę mieszkańców Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej (za Węgrami i Danią). Pod względem umieralności na ten nowotwór zajmujemy drugie miejsce po Węgrach.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski, który jest również kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Centrum Onkologii w Warszawie powiedział, że pociesza to, iż w ostatniej dekadzie spadła zachorowalność na raka płuca wśród mężczyzn: z 15,2 tys. w 2005 r. do 14,3 tys. w 2015 r.

- Niepokojący jest natomiast wzrost zachorowalności na ten nowotwór u kobiet z 4,8 tys. przypadków w 2005 r. do 7,6 tys. w 2015 r. - powiedział konsultant krajowy. Dodał, że głównym tego powodem jest wzrost liczby palących w przeszłości kobiet, które po wielu latach uzależnienia od tego nałogu zaczęły chorować na raka płuca.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, Polki częściej już umierają na raka płuca aniżeli na raka piersi, który występuje ponaddwukrotnie częściej (rak piersi wykrywana jest w naszym kraju u ponad 16,5 tys. kobiet rocznie).

Z danych przedstawionych na konferencji przez prof. Krzakowskiego wynika, że umieralność na raka płuca jest prawie taka sama, jak zachorowalność, ponieważ jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. O ile co roku wykrywa się go u 22 tys. osób, to każdego roku niemal tyle samo pacjentów umiera.

Według głównego autora raportu dr hab. Macieja Niewady z Katedry i Kliniki Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mimo tak dużej śmiertelności zwiększa się liczba chorych leczonych z powodu raka płuca.

W 2005 r. terapią objętych było prawie 39 tys. pacjentów, a w 2010 r. - 48 tys. (nowszych danych nie przedstawiono). Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ta grupa chorych rocznie zwiększa się o około 4 proc.

Część chorych na raka płuca żyje dłużej niż rok, choć odsetek pięcioletnich przeżyć wśród nich jest dużo mniejszy w porównaniu do wielu innych nowotworów.

- W latach 2005-2009 po pięciu latach nadal żyło w naszym kraju jedynie 13,4 proc. osób z rakiem płuca, zaledwie o 2 punkty procentowe więcej niż w okresie 1999-2004 r. - powiedział prof. Krzakowski. W przypadku raka piersi 74 proc. kobiet żyje co najmniej 5 lat, w raka jelita grubego - 50 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH