Specjaliści o protonoterapii: lepiej leczyć w kraju niż płacić zagranicznym ośrodkom Protonoterapia pozwala oszczędzić zdrowe tkanki otaczające chory obszar, zmniejszając tym samym ryzyko powikłań. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

W naszym kraju powinien powstać drugi ośrodek radioterapii protonowej. Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN w Krakowie to za mało - przekonują eksperci, którzy zaprezentowali raport pt. "Strategia rozwoju protonoterapii w Polsce".

Autorzy raportu przedstawionego w czwartek (11 stycznia) w Warszawie proponują, aby drugi ośrodek został utworzony w Poznaniu, który stanowi w ich ocenie optymalną lokalizację: usytuowanie w zachodniej części Polski zapewnia dobre połączenie komunikacyjne dla mieszkańców kilku regionów (mieszka w nich więcej niż 10 mln osób).

- Do protonoterapii kwalifikuje się obecnie około 2 tys. polskich pacjentów rocznie. Tymczasem ośrodek w Krakowie może zapewnić leczenie, w obecnej infrastrukturze, grupie liczącej nie więcej niż 600-700 osób. Wynika z tego, że 1-1,5 tys. chorych nie ma w naszym kraju szans na skorzystanie z tej formy terapii - mówił prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

- To oznacza, że brakuje nam co najmniej jednego ośrodka. Lepiej stworzyć go w kraju, niż opłacać koszty leczenia chorych za granicą. Tym bardziej, że są one znacznie wyższe, niż byłyby w Polsce - dodał specjalista.

Poznański ośrodek protonoterapii miałby powstać na bazie projektu INPRONKO, który w 2015 r. został umieszczony, podczas negocjacji rządowo-samorządowych dotyczących funduszy unijnych, na liście warunkowej i uzyskał poparcie zespołów poselskich.

Nie trzeba wyważać otwartych drzwi
Do projektu INPRONKO przystąpiło 5 województw i 8 ośrodków medycznych. Jego beneficjentem będzie Wielkopolskie Centrum Onkologii, przy którym miałby powstać ośrodek protonoterapii. Całym projektem kieruje prof. Julian Malicki, dyrektor WCO oraz kierownik Katedry i Zakładu Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Na świecie działają 64 ośrodki radioterapii protonowej, a w samej tylko Europie powstaje ich obecnie 14. Nie musimy wyważać otwartych drzwi, możemy skorzystać z doświadczeń innych, naturalnie z uwzględnieniem polskich uwarunkowań - zaznaczył prof. Malicki.

Jak wskazują autorzy raportu, w Europie pracuje obecnie 20 ośrodków protonoterapii: 6 w Niemczech, po 3 we Włoszech i w Rosji, 2 we Francji oraz po jednym w Polsce, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Czechach i Wielkiej Brytanii. I już budowane są kolejne: 6 w Wielkiej Brytanii, po 2 w Holandii i Rosji, po jednym w Belgii, Danii, Francji i na Słowacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH