Specjaliści o nowoczesnych metodach leczenia mięśniaków macicy

Zdiagnozowanie mięśniaków macicy nie musi oznaczać dla kobiety interwencji chirurgicznej. W Polsce dostępna jest nowa, farmakologiczna metoda, która daje szansę na leczenie oszczędzające, nadal jednak przeważający odsetek pacjentek poddawany jest zabiegowi usunięcia macicy - podkreślali specjaliści podczas spotkania odbywającego się w środę (20 listopada) w Warszawie.

Mięśniaki macicy to łagodne guzy narządu rodnego. Do tej pory nie został w pełni poznany proces ich powstawania. Występują one u ok. 40 proc. kobiet między 35. a 55. rokiem życia. W zależności od umiejscowienia i wielkości mogą powodować różne dolegliwości. Najczęściej są to obfite, przedłużające się krwawienia miesiączkowe, częste oddawanie moczu, przewlekłe bóle krzyża, powiększenie obwodu brzucha, bolesne współżycie, trudności z zajściem w ciążę lub poronienia.  W leczeniu mięśniaków kluczowe są: regularna kontrola lekarska, szybka diagnoza 
i optymalny wybór terapii.

W Polsce dostępne są różnorodne metody leczenia mięśniaków macicy. Ich indywidualny dobór uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia. Poza znanymi od dawna metodami m.in. histerektomią (operacyjne usunięcie macicy), embolizacją tętnic macicznych, kriomiolizą (zamrożenie tkanek guza po wprowadzeniu do mięśniaka kriosondy), miomektomią (wyłuszczenie mięśniaków) współczesna medycyna oferuje innowacyjną terapię opartą na substancji czynnej - octanie uliprystalu, należącym do grupy specyficznych modulatorów receptora progesteronowego.

- Uliprystal oddziałuje wyłącznie na tkankę zmienioną chorobowo. Poprzez specyficzne łączenie się z receptorem progesteronowym wywołuje zmiany destrukcyjne w samym mięśniaku, nie niszcząc otaczającej guz zdrowej tkanki. 
W efekcie mięśniak zaczyna rozmiękać, co umożliwia jego absorpcję i stopniowe zmniejszenie się objętości guza - zaznacza prof. Stanisław Radowicki, kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
Octan uliprystalu najszybciej ze wszystkich metod farmakologicznych stosowanych w leczeniu mięśniaków hamuje nadmierne krwawienie z dróg rodnych. W ciągu dwóch dni od podania leku pacjentki przestają krwawić, a niektóre z nich już po dobie leczenia odczuwają znaczną poprawę komfortu życia.

- Nowoczesna farmakoterapia mięśniaków jest bardzo skuteczna, dobrze tolerowana przez pacjentki 
i oszczędza im uciążliwych działań niepożądanych. Stanowi cenne uzupełnienie leczenia przedoperacyjnego - dodaje prof. Jan Kotarski, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego  w Lublinie.

Warszawskie spotkanie zostało zorganizowane  pod auspicjami Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi MAGNOLIA w ramach kampanii edukacyjnej "Między nami kobietami", poświęconej mięśniakom macicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH